Pozostałe

„Warszawska kranówka – ukryta woda”

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 sierpnia 2021 18:19

Wystawa edukacyjna MPWiK

„Warszawska kranówka – ukryta woda”

Jeśli ktoś wybiera się w najbliższym czasie pozwiedzać Warszawę, można przy okazji odwiedzić Stację Filtrów i obejrzeć wystawę edukacyjną poświęconą tematowi śladu wodnego oraz wody z kranu, jako alternatywie dla napojów sprzedawanych w sklepach.

Wystawę można zwiedzać Od 23 lipca do końca października 2021 r. na ogrodzeniu Stacji Filtrów. Wystawa składa się z 28 plansz z  ilustracjami, które powstały w ramach Programu Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem”. Program ten od 2007 r. przybliża dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z uzdatnianiem wody, oczyszczaniem ścieków oraz ochroną środowiska.

Warszawska kranówka

Wodociągi Warszawskie już od wielu lat promują wśród mieszkańców ekologiczny i zdrowy tryb życia. Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie śladu wodnego jest wybór zimnej warszawskiej kranówki zamiast napojów w plastiku, do wyprodukowania którego także zużywana jest woda.

Warszawska kranówka, która jest tematem przewodnim ekspozycji, ma same zalety – jest bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania. Jej jakość spełnia wymagania polskich przepisów i norm europejskich oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Parametry jakościowe wody z miejskich wodociągów są szczegółowo badane przez akredytowane laboratoria MPWiK od momentu ujęcia przez kolejne etapy uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. Niezależnie kontroluje je także Sanepid.

Ukryta woda

Drugim tematem wystawy jest „ślad wodny”. Termin ten wymyślili naukowcy, aby określić, ile wody potrzeba do wyprodukowania, np. jedzenia, samochodu, zabawek, telefonu czy prądu.

Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi, że podczas codziennych czynności często zapominamy, że zużywamy wodę nie tylko zostawiając niepotrzebnie odkręcony kran, ale też wyrzucając niewykorzystane jedzenie. – Na co dzień widzimy tylko małą część wykorzystanej wody, większość jest ukryta. Jeżeli będziemy wiedzieć, jaki jest nasz ślad wodny, łatwiej nam będzie świadomie zdecydować, co robić, żeby nie marnować zasobów naszej planety – mówi Karolina Milnerowicz z MPWiK, pomysłodawczyni ekspozycji i przypomina. - Ilość wody słodkiej na Ziemi jest ograniczona. Od nas zależy, na jak długo jej wystarczy.

Więcej informacji o Programie Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” w zakładce Edukacja ekologiczna.

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 sierpnia 2021 18:19
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wizyta gości z Hiszpani

  Troje uczestników programu ERASMUS+ z Hiszpanii

  Inwestycja w technologię…

  Pierwsza taka inwestycja na Pomorzu Zachodnim

  Czy tłuszcze z kuchni mo…

  Szprostawskie Wodociągi i Kanalizacja informują