Sądeckie Wodociągi podpisały umowę na budowę osadnika pionowego koagulacyjnego na potrzeby Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku. Inwestycja pozwoli na zwiększenie niezawodności i poprawę efektywności oczyszczania wstępnego na ujęciu wody.
Wykonawcą inwestycji o wartości 5 338 198,58 zł brutto jest firma INTEXPOL-Bis, której oferta została wybrana jako najkorzystniejsza w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym.
Umowę na realizację zadania w obecności Zastępcy Prezydenta Miasta Nowego Sącza Artura Bochenka podpisali: prezes spółki Sądeckie Wodociągi Jerzy Szczecina oraz właściciel firmy INTEXPOL-Bis Piotr Puszczyk. W spotkaniu wzięła również udział Dyrektor ds. Produkcji Wody w spółce Sądeckie Wodociągi Iwona Wiewiórska.
- Od czerwca 2024 roku intensywnie modernizujemy spółkę Sądeckie Wodociągi, a podpisana właśnie umowa na budowę osadnika pionowego dla Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku jest ważnym krokiem w podnoszeniu jakości usług dostarczanym mieszkańcom Nowego Sącza i okolicznych gmin - wyjaśnia Artur Bochenek, Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza. - Dziękuję panu prezesowi za zaangażowanie, a firmie wykonawczej życzę skutecznych działań podczas realizowanej inwestycji.
Prezes Sądeckich Wodociągów Jerzy Szczecina wyjaśnia, że budowa osadnika pionowego koagulacyjnego to przede wszystkim poprawa efektywności oczyszczania wstępnego wody.
- Chodzi o jeszcze wyższą niezawodność, ale też efektywność procesu oczyszczania wstępnego wody pobieranej z rzeki Dunajec na ujęciu w Świniarsku. Sprawność poprawi też pełna automatyzacja osadnika, co pozwoli na szybszą reakcje układu technologicznego na zmianę parametrów fizykochemicznych wody dopływającej do urządzenia - mówi prezes Jerzy Szczecina.
Właściciel firmy INTEXPOL-Bis Piotr Puszczyk zapewnia, że jako główny wykonawca inwestycji dołoży wszelkich starań, aby budowa została zrealizowana terminowo i z zachowaniem wysokiej jakości prowadzonych prac.
Warto podkreślić, że realizowane zadanie ma duże znaczenie w zakresie zarówno bezpieczeństwa dostaw wody do odbiorców, jak i nadchodzących zmian w prawie polskim, wynikających z Dyrektywy Wodnej (Drinking Water Directive 2021/2084). Jej podstawą jest zaostrzenie normy jakości wody przeznaczonej do picia, ale także ocena ryzyka i zarządzanie ryzykiem w systemach zaopatrzenia w wodę.
Spółka Sądeckie Wodociągi dostrzega potrzebę zmian, stąd też bardziej kompleksowe podejście do tematyki uzdatniania i jakości wody. Przejawem konkretnych działań było ogłoszenie postępowania przetargowego i wyłonienie wykonawcy na budowę osadnika pionowego.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: Sądeckie Wodociągi