Materiały wod-kan Maszyny i urządzenia

Więcej zielonej energii dzięki wodzie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 15 lutego 2022 11:35

Więcej zielonej energii dzięki wodzie

Zainwestują w nowe turbiny

Wody Polskie zapowiedziały montaż nowych turbin wodnych na obiektach hydrotechnicznych Mylof w woj. pomorskim i Rogów Opolski. Wszystko w ramach wykorzystania potencjały energetycznego w istniejącej tam elektrowni wodnej.

Koszt obu inwestycji to niemal 19 mln zł, z czego ponad 5 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków unijnych oraz prawie milion zł z budżetu państwa. Wykorzystanie potencjału energetycznego małych elektrowni wodnych (MEW) „Mylof” na rzece Brdzie w województwie pomorskim oraz „Rogów Opolski” na rzece Odrze w województwie opolskim zakłada zmodyfikowanie istniejących hydrozespołów przez instalację nowych turbin wodnych o wysokiej efektywności energetycznej. Umożliwi to optymalne wykorzystanie przepływów w określonym zakresie spadów, przedkładając je na lepsze rezultaty ekonomiczne. Montaż nowych turbin usunie też problemy związane z awaryjnością aktualnie wykorzystywanych urządzeń i ponoszeniem wysokich kosztów napraw i eksploatacji. 

Inwestycje pozwolą zwiększyć produkcję czystej energii i zredukować zanieczyszczenia powietrza, co jest istotnym elementem realizacji unijnych ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. Realizacja przedsięwzięcia zachęca do skorzystania z nowej, dostępnej na rynku technologii, przy niewielkim wkładzie inwestycyjnym.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 15 lutego 2022 11:35
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Krzysztof Woś i Wojciech…

  Zmiany w zarządzie PGW Wody Polskie

  Powstaną kolejne deszczo…

  Powstaną kolejne deszczowe ogrody

  Katastrofa ekologiczna n…

  Poważne oskarżenia organizacji ekologicznej skierowane do sektora górniczego

  Program „Moja woda” – to…

  Kiedy pozwolenie wodnoprawne?