Trzydzieści lat temu, 1 stycznia 1993 roku, powstało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. Od trzech dekad działa ono na rzecz lokalnej społeczności, zapewniając dostawy czystej wody oraz dbając o środowisko naturalne.
Miniony czas pokazał, że spółka rozwija się niezwykle dynamicznie i realizuje cele, stawiając na nowoczesność i ekologię. W sobotę, 14 stycznia 2023 roku, PWiK świętował swój Jubileusz.
- Rok jubileuszowy to czas, kiedy można podsumować dotychczasowe osiągnięcia i wyciągać wnioski z poczynionych działań. To także moment, by wybiegać myślami w przyszłość oraz wprowadzać innowacje w funkcjonowaniu spółki. Tak było w sobotę, podczas jubileuszowego spotkania w Restauracji Mario, w którym uczestniczył Jerzy Wrębiak - Burmistrz Brzegu.
Burmistrz Jerzy Wrębiak wręczył listy gratulacyjne najbardziej zasłużonym i wieloletnim pracownikom, a wszystkim gościom podziękował za przybycie Prezes PWiK Artur Stecuła.
Rocznica jest okazją do podsumowań trzech dekad działalności. Majątek Spółki w tym czasie bardzo się zmienił. Kapitał zakładowy wzrósł z 4000 zł u początków działalności do 39 287 700 zł obecnie. Poszerzeniu uległ zasięg terytorialny działania i przeprowadzono szereg modernizacji na głównych obiektach jak Stacja Uzdatniania Wody w Gierszowicach i Oczyszczalnia Ścieków w Brzegu (w tym przypadku można mówić o budowie nowego obiektu w rejonie istniejącego, który stracił swoją funkcję).
Przedsiębiorstwo rozpoczyna kolejną dekadę jako właściciel kanalizacji w gminach Brzeg, Skarbimierz, częściowo w gminie Lubsza, Oława, Olszanka i Lewin Brzeski. Ponad czterokrotnie zwiększyła się długość obsługiwanej kanalizacji – obecnie to ok 280 km. To przede wszystkim efekt polityki firmy, która skrupulatnie wykorzystywała wszystkie szanse na pozyskanie finansowania z funduszy unijnych (ISPA/Fundusz Spójności). Oczyszczalnia ścieków z poniemieckiej konstrukcji nie spełniającej wymagań prawnych w kwestii procesów oczyszczania, stała się nowoczesnym obiektem, wykorzystującym szereg ekologicznych technologii, nie tylko prowadzących do wzorowego oczyszczenia ścieków ale i wykorzystujących odpady jako paliwo do uzyskiwania energii na własne potrzeby. Dziś jest celem dla wycieczek uniwersyteckich gdzie studenci na własne oczy mogą zobaczyć jak funkcjonują zdobycze współczesnej wiedzy w służbie ochrony środowiska.
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: PWIK w Brzegu/UM w Brzegu