Inwestycje

Rekordowy projekt z rurami GRP w Rzymie

Damian Simiński Dodany dnia: 14 października 2021 16:15

Rekordowy projekt z rurami GRP w Rzymie

Rury do przecisku Amiblu zostały zastosowane przy najdłuższym na świecie mikrotunelowaniu w Rzymie. „Collettore della Crescenza 3° lotto – Isola Farnese” to trzeci etap projektu związanego z rekultywacją Fosso della Crescenza, jednego z cieków wodnych zlokalizowanych na północ stolicy Włoch, cechującego się cennymi właściwościami historycznymi i przyrodniczymi. Kontrakt opiewał na 32,5 mln €, a całkowita długość mikrotunelu wyniosła 5320 metry.

Wymagająca inwestycja na terenie parku przyrodniczego

Fosso della Crescenza to teren objęty ochroną jeszcze pod koniec lat 90-tych XX wieku. Na tym obszarze został stworzony Regionalny Park Przyrodniczy Veio. Pierwsze dwa etapy projektu zleconego przez Miasto Rzym zostały zakończone jeszcze w latach 2009 do 2013. W ich trakcie wykorzystano około 1,3 km rur o średnicy DN2000 oraz 2 km rur do przecisku CC GRP DN1600, położonych metodą mikrotunelowania. Ponadto ułożono też 1,2 km rur o średnicach od DN1400 do DN2000, korzystając z metody tradycyjnej – w otwartym wykopie.

Etap trzeci trwający w 2021 roku był najtrudniejszy pod względem technicznym. Inżynierowie z ACEA Elabori zdecydowali się na rury do przecisku Amiblu o średnicy DN2000, podzielone na sześć odcinków o łącznej długości ponad 5,3 km.

W trakcie realizacji tego projektu wykonawcy, spółki Impresa Mario Cipriani S.r.l. oraz ICOP S.p.A., zmagały się z wieloma problemami technicznymi: głębokość przecisku wynosiła miejscami ponad 60 metrów, cztery odcinki przecisku miały ponad 1 kilometr (dodatkowo trasa jednego z nich biegła po łuku), poziom wód gruntowych sięgał 30 metrów, a gleba w miejscu instalacji składała się z gliny o bardzo dużej ścisłości - skomentował Dariusz Kosiorowski, Międzynarodowy ekspert grupy Amiblu w zakresie technologii przecisku i mikrotunelowania oraz szef działu technicznego oddziału w Dąbrowie Górniczej.

Do wykonania połączeń między rurami zastosowano łączniki PN 6 ze stali nierdzewnej, które są w stanie wytrzymać ciśnienie wewnętrzne o wartości 6 bar oraz ciśnienie zewnętrzne o wartości 3 bar. Inżynierowie ACEA poprosili o przeprowadzenie specjalnych testów szczelności łączników pod działaniem ciśnienia zewnętrznego; testy te wykonano w Centrum Technicznym Amiblu w Norwegii, gdzie łączniki poddano ciśnieniu o wartości 6 bar przez 24 godziny.

Zaprojektowano też dodatkowe systemy uszczelniające (ACTIVE SEAL), które zastosowano w pośrednich stacjach przeciskowych celem zniwelowania ciśnienia zewnętrznego wywieranego przez wody gruntowe. Przeprowadzono specjalne kontrole obejmujące dokładne obliczenia dotyczące wymiarów pośrednich stacji przeciskowych, a także zacisków używanych do utrzymywania zainstalowanych rur w miejscu i uniknięcia ich przesuwania podczas instalacji kolejnych rur, co mogłoby spowodować wypchnięcie rur z powrotem przez siły parcia wód gruntowych.Na potrzeby tego projektu Amiblu dostarczyło rury o średnicy zewnętrznej De 2,047mm, długości 6 metrów oraz klasach sztywności SN50000 oraz SN80000 N/m2 (przy czym grubość ścianek rur wynosiła jedynie odpowiednio 75mm i 85mm), maksymalnej dopuszczalnej sile przecisku wynoszącej około 10.000 kN i współczynniku bezpieczeństwa 3,5. Dzięki niezwykle gładkiej zewnętrznej powierzchni odśrodkowo odlewanych rur GRP poradzono sobie z nieoczekiwanym wyzwaniem, jakim okazała się gleba w miejscu instalacji, złożona z gliny o dużej ścisłości, wymagająca zmniejszenia siły przecisku do minimum - podsumował Kosiorowski.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 14 października 2021 16:15
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Badanie świadomości i za…

  Problem z zasobami wodnymi

  Kiedyś były ich tysiące…

  Kiedyś były ich tysiące - łódzkie zdroje uliczne

  Doroczny ranking firm wo…

  ZWiK Szczecin w krajowej czołówce