Raport Gdańskiej Fundacji Wody
Wirus SARS -CoV-2 w ściekach komunalnych
Reakcja na globalną pandemię COVID-19 skoncentrowała się na zapobieganiu transmisji między osobami. Tymczasem, eksperci wod-kan, zauważyli , że wirus Sars-CoV-2 wydalany z fekaliami jest obecny również w ściekach i że jego analiza może dostarczyć ważnych danych.
Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że nieoczekiwana sytuacja może sparaliżować cały świat.
Grupy badawcze na całym świecie rozpoczęły analizę ścieków pod kątem nowego wskaźnika, aby oszacować całkowitą liczbę infekcji w społeczności. Naukowcy już wykazali, że istnieje korelacja między stężeniem RNA SARS-CoV-2 w ściekach a ilością zidentyfikowanych przypadków klinicznych COVID-19. Ponadto wskazują, że monitoring stężenia RNA może dostarczyć informacji o przypadkach zakażeń z 4-7-dniowym wyprzedzeniem (zanim przypadki zosatną potwierdzone klinicznie) i tym samym stanowić system wczesnego ostrzegania lub identyfikacji miejsc źródeł największych zakażeń. Niektóre kraje już planują wdrożenie badań wirusa w ściekach do rutynoweg monitoringu ścieków. Badania nad SARS-CoV2 w ściekach prowadzone są również w Polsce.
Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku eksperci z Gdańskiej Fundacji Wody opracowali raport dot. analizy wirusa SARS-CoV-2 w ściekach komunalnych. Fundacja zaprasza do osoby zainteresowane wspólnymi działaniami i /lub kontynuacją tego przedsięwzięcia.
Informacja o projekcie i raport: TUTAJ
Redaktor Wodociągowiec
Źródło: Gdańska Fundacja Wody