Maszyny i urządzenia

Wodociągi Chrzanowskie: Kupią trzeci kogenerator

Szymon Różański Dodany dnia: 21 lipca 2022 11:59

Wodociągi Chrzanowskie podpisały umowę na zakup, montaż i uruchomienie nowego agregatu kogeneracyjnego na biogaz dla Grupowej Oczyszczalni Ścieków. To kolejny krok w stronę samowystarczalności energetycznej tego obiektu- zapowiada Spółka.

Zabudowa trzeciego kogeneratora biogazu w największej oczyszczalni ścieków eksploatowanej przez Wodociągi Chrzanowskie potrwa 9 miesięcy. Umożliwi ona dodatkową produkcję własnej energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów ściekowych. Przypomnijmy, że w 2021 r. wyposażona w dwa agregaty kogeneracyjne instalacja biogazowa na terenie GOŚ wyprodukowała 1147 MWh energii, co  stanowi ok. 58 % zapotrzebowania na prąd chrzanowskiej oczyszczalni. Jednocześnie wytwarzana w procesie kogeneracji energia cieplna w 100% zaspokaja tam potrzeby technologiczne oraz zimowego ogrzewania wszystkich pomieszczeń.

„W sytuacji kiedy prognozowane są znaczące wzrosty ceny energii elektrycznej taka inwestycja przyczyni się do obniżenia sumarycznej ilości jej zakupu od zewnętrznego dostawcy i pozyskania ok. 80 % własnej energii elektrycznej, a tym samym znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oczyszczalni”- podkreśla Spółka.

Jednocześnie w spółka zapowiada budowę kolejnych mikroelektrowni fotowoltaicznych oraz inwestycje związane z optymalizacją procesów technologicznych i wymianą urządzeń wysokoenergetycznych na nowoczesne o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 21 lipca 2022 11:59
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Za podwyżki cen usług za…

  Spółki komunalne znalazły się pod ścianą

  Jak na świecie walczą z …

  W Toronto chłodzą się wodą z podziemia

  Remont pompowni w Płokach

  Oszcześdności wynoszą 50%wcześniejszych wydatków

  Gorący temat: „Wody opad…

  Przed momentem zakończyło się spotkanie z cyklu "Kawa z ekspertem"