Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Wodociagi Kępińskie w walce z nielegalnymi zrzutami ścieków

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 24 lutego 2023 07:51

Konsekwencje nielegalnego wyprowadzania ścieków i jak uniknąć problemów z prawem.

Nielegalne wyprowadzanie ścieków jest poważnym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla środowiska i zdrowia publicznego. Nielegalne odprowadzanie ścieków może powodować zanieczyszczenie wód i gleby, a także negatywnie wpływać na jakość powietrza i zdrowie ludzi. Ponadto, takie działania są niezgodne z prawem i grożą poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Ministerstwo Infrastruktury w Polsce planuje wprowadzenie nowych narzędzi, aby umożliwić samorządom skuteczniejsze kontrolowanie pozbywania się nieczystości przez właścicieli szamb i przydomowych oczyszczalni. Projekt nowelizacji ustawy – Prawo wodne i niektórych innych ustaw ma na celu ujednolicenie i usprawnienie procesów kontrolnych, w celu ochrony środowiska.

Z tego powodu wiele samorządów i firm wod-kan w Polsce rozpoczęło swego rodzaju akcję edukacyjno - informacyjną dla mieszkańców. Nie inaczej jest w przypadku Wodociągów Kępińskich, które rozpoczęły kampanię informacyjną w zakresie konsekwencji nielegalnego wyprowadzania ścieków oraz sposobu rozwiązania tego procederu, a jednocześnie uniknięcia przyszłych problemów z prawem. Właściciele nieruchomości, którzy posiadają przydomowe oczyszczalnie, będą zobowiązani do udokumentowania zawartych umów na odbiór osadów ściekowych. Mieszkańcy, którzy utrudniają przeprowadzenie kontroli, będą podlegać karze grzywny – w postępowaniu mandatowym może wynieść do 500 zł, a sądowym – do 5 tys. zł.

Jakie rozwiązanie tego poważnego problemu dla mieszkańców proponują Wodociągi Kępińskie?

To proste, na tego typu problemy najlepszym sposobem jest albo przestrzeganie przepisów prawa, wypełnianie wysokich norm środowiskowych lub przyłączenie się do systemu kanalizacji Wodociągów Kępińskich i ostateczne pozbycie się odpowiedzialności prawnej użytkownika nieruchomości.

Niby banalne, ale jednak bardzo istotne, aby z mieszkańcami obsługiwanych gmin komunikowac się tym prostym i skutecznym jednocześnie językiem.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 24 lutego 2023 07:51
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Więcej energii z odnawia…

  Nowa instalacja biogazowa

  Kościan: budowa kanaliza…

  Tereny wiejskie gminy Kościan uzbrojone zostaną w system kanalizacji sanitarnej

  Bogatyńskie Wodociągi i …

  Prezes Roman Konopski odpowiada

  Szczecin: debata o pogar…

  Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego debatowała o branży wod-kan