Inwestycje

Wodociągi Mareckie przejmują sieć deszczową

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2021 19:50

Umowa podpisana na 9 lat

Wodociągi Mareckie przejmują sieć deszczową

Spółka Wodociągi Mareckie przejęła od miasta zarządzanie miejską siecią deszczową. Umowa między spółką a władzami miasta będzie obowiązywać do 2030 roku.

Spółka podkreślą, że w  polskim prawie zmieniła się definicja wód opadowych i roztopowych. Kiedyś były po porostu ściekiem, który należało odprowadzić np. do rzeki. Obecnie  – śmiało można powiedzieć – to bezcenny zasób.

- Wiele razy przypominaliśmy, że zasoby wodne naszego kraju są trzykrotnie niższe niż w innych krajach europejskich. Dlatego gromadzenie deszczówki to nic innego jak poprawa bilansu wodnego i inwestycja w przyszłość. Dziękujemy samorządowi Marek za zaufanie. Mamy doświadczenie, ludzi i odpowiedni sprzęt, by opiekować się infrastrukturą służącą odprowadzaniu i gromadzeniu wód opadowych i roztopowych – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.

Co będzie zadaniem Wodociągu Mareckiego? Przede wszystkim utrzymanie systemu kanalizacji deszczowej. Obecnie jej długość liczy w mieście ponad 18 km, ale – wraz z nowymi inwestycjami – sukcesywnie będzie się zwiększać (obecnie w budowie jest ciąg Jowisza, Marsa, Saturna, przy którym także zaplanowano kanalizację deszczową). Drugim zadaniem będzie szeroko rozumiane administrowanie tym systemem. W tym zakresie mieszczą się m.in. prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych.

- Samorząd Marek pracuje obecnie nad projektem modernizacji głównej arterii – Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednym z elementów jest właśnie kwestia jak najlepszego zagospodarowania deszczówki z tej drogi. Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem – mówi inżynier Maciej Urbanek z Wodociągu Mareckiego.

Spółka będzie również wydawać warunki techniczne na budowę sieci i podłączenia do systemu kanalizacji deszczowej, opiniować dokumentację techniczną czy brać udział w odbiorach częściowych i końcowych inwestycji prowadzonych przez miasto.

- Przejęcie dodatkowych obowiązków nie wpłynie na taryfy za wodę i ścieki dla odbiorców indywidualnych i biznesowych. Koszty tej naszej aktywności będzie w pełni pokrywać miasto – dodaje Kajetan Paweł Specjalski.

Firma podkreśla ponadto, że przejęcie sieci deszczowej od miasta w zarząd, jest spójne z działaniami edukacyjnymi, związanymi z ochroną zasobów wodnych.

- Teraz możemy już powiedzieć, że już nie tylko promujemy postawy ekologiczne, ale również dajemy dowód, że się troszczymy o wody opadowe i roztopowe – mówią zgodnie Anna Sołoninko i Katarzyna Tymińska z Wodociągu Mareckiego.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Mareckie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 1 czerwca 2021 19:50
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Burmistrz Goleniowa wnio…

    Wniosek o przeprowadzenie kontroli w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie

    Konferencja „zarządzanie…

    Niechorze będzie gospodarzem konferencji poświęconej odnawialnym źródłom energii

    Rzeszowski MPWIK razem z…

    Chcą zostać pierwszym „przedsiębiorstwem przyszłości”

    Według Związku Miast Pol…

    Na stole leży propozycja zmian do ustawy "o zbiorowym"