Trendy

Zarybianie zbiorników Tresna i Porąbka

Szymon Różański Dodany dnia: 20 czerwca 2022 05:42

Dzięki wpuszczeniu 200 tysięcy sztuk sandacza do zbiorników Tresna i Porąbka (na rzece Sole) możliwe będzie regulowanie populacji żyjących tam inwazyjnych gatunków ryb i poprawa stanu ekosystemu wodnego i ichtiofauny.

Czebaczek amurski jest uznawany za najbardziej inwazyjny gatunek ryby w Europie, stanowiąc poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków wodnych, konkurując o pokarm, przenosząc pasożyty, zjadając ikrę i młodociane stadia ryb w tym również gatunków cennych przyrodniczo, gospodarczo czy wędkarsko. Usunięcie go z wód obwodów nr Tresna na Sole oraz nr 3 Porąbka na Sole jest problematyczne - ewentualne spuszczenie wody z tych zbiorników i wybranie osobników inwazyjnych nie jest realne ze względu zarówno na kwestie gospodarcze czy przyrodnicze, gdyż wiązałoby się z zatrzymaniem funkcjonowania elektrowni wodnych działających na tym terenie, koniecznością przeniesienia rodzimej ichtiofauny do innych akwenów, czy dalszą poważną degradacją środowiska.

Wody Polskie dbając o stan środowiska i ichtiofauny już dziś przeprowadzają zarybienia wprowadzając szczególnie cenny gatunek dla tych wód, czyli sandacza, który jako drapieżnik potencjalnie może regulować poziom populacji gatunków inwazyjnych – po 100 tys. sztuk tej ryby trafiło do zbiorników Tresna i Porąbka.

Obwody rybackie na Sole są jednymi z ponad 60 obwodów Wód Polskich w całym kraju, funkcjonujących w ramach programu „Nasze Łowiska”.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 20 czerwca 2022 05:42
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    O wodę musimy dbać, od j…

    Zachodniopomorskie: Pijmy wodę z kranu

    Wodociągi Jaworzno reali…

    Jaworzno: samochody ciężarowe, sprzęt i ponad 50 pracowników w akcji zima

    3 tysiące urządzeń wodny…

    Wody Polskie – zakończyła się kontrola wylotów do rzek

    Rozbudowa magistrali zak…

    Włocławskie wodociągi zakończyły 6 -letni projekt