Trendy

Zarybianie zbiorników Tresna i Porąbka

Szymon Różański Dodany dnia: 20 czerwca 2022 05:42

Dzięki wpuszczeniu 200 tysięcy sztuk sandacza do zbiorników Tresna i Porąbka (na rzece Sole) możliwe będzie regulowanie populacji żyjących tam inwazyjnych gatunków ryb i poprawa stanu ekosystemu wodnego i ichtiofauny.

Czebaczek amurski jest uznawany za najbardziej inwazyjny gatunek ryby w Europie, stanowiąc poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków wodnych, konkurując o pokarm, przenosząc pasożyty, zjadając ikrę i młodociane stadia ryb w tym również gatunków cennych przyrodniczo, gospodarczo czy wędkarsko. Usunięcie go z wód obwodów nr Tresna na Sole oraz nr 3 Porąbka na Sole jest problematyczne - ewentualne spuszczenie wody z tych zbiorników i wybranie osobników inwazyjnych nie jest realne ze względu zarówno na kwestie gospodarcze czy przyrodnicze, gdyż wiązałoby się z zatrzymaniem funkcjonowania elektrowni wodnych działających na tym terenie, koniecznością przeniesienia rodzimej ichtiofauny do innych akwenów, czy dalszą poważną degradacją środowiska.

Wody Polskie dbając o stan środowiska i ichtiofauny już dziś przeprowadzają zarybienia wprowadzając szczególnie cenny gatunek dla tych wód, czyli sandacza, który jako drapieżnik potencjalnie może regulować poziom populacji gatunków inwazyjnych – po 100 tys. sztuk tej ryby trafiło do zbiorników Tresna i Porąbka.

Obwody rybackie na Sole są jednymi z ponad 60 obwodów Wód Polskich w całym kraju, funkcjonujących w ramach programu „Nasze Łowiska”.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 20 czerwca 2022 05:42
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Niskoemisyjna flota samo…

  W trosce o środowisko i jakość powietrza w Krakowie korzystają z niskoemisyjnej flot…

  Dopłacą miastom do reten…

  Do dofinansowania z Funduszy UE rekomendowano 17 wniosków.

  Nowe lodołamacze przyjęt…

  Powiększa się flota Wód Polskich

  Edukacja na terenie Sosn…

  Edukacja na terenie Sosnowieckich Wodociągów