Pozostałe

Wodociągi Warszawskie i Politechnika Warszawska

Szymon Różański Dodany dnia: 17 lipca 2023 19:04

Jest wspólny projekt badawczy Wodociągów  Warszawskich i Politechniki Warszawskiej. Projekt nosi nazwę „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej (CiezeŚ)” i powstał w ramach konkursu Strateg PW organizowanego przez uczelnię.

Projekt realizowany jest w dwóch etapach. W pierwszym wykonane będą prace koncepcyjne dotyczące analizy możliwości wykorzystania kolektorów ściekowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Politechniki Warszawskiej do odzysku ciepła. Efektem będzie opracowanie przez Politechnikę Warszawską koncepcji instalacji odzysku ciepła z sieci kanalizacyjnej wraz z metodyką opisującą projektowanie oraz wdrożenie rozwiązań technicznych z użyciem pomp ciepła. Koncepcja ta w przyszłości mogłaby być wykorzystana przez Wodociągi Warszawskie. Wodociągi Warszawskie zobowiązały się do merytorycznego wsparcia projektu.

Umowę dotyczącą badania podpisali: ze strony Wodociągów Warszawskich – prezes Renata Tomusiak, zaś ze strony uczelni – prorektor ds. Rozwoju prof. dr hab. inż. Adam Woźniak.

- Współpraca przy innowacyjnych projektach służących ekologii jest ważną częścią naszej działalności. Jesteśmy otwarci na zadania wpisujące się w badanie możliwości odzysku ciepła, czego dowodem są nasze umowy o współpracy podpisane wcześniej z Veolia Energia Warszawa S.A. oraz PGNiG TERMIKA S.A. Cieszymy się, że koncepcją odzysku ciepła odpadowego zainteresowała się także Politechnika Warszawska. Liczymy na pozytywne efekty w pierwszej fazie projektu, co pozwoli nam na przejście do bardziej zaawansowanej części współpracy - powiedziała prezes Renata Tomusiak. 

- Projekt doskonale wpisuje się w podstawowe założenia Strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej, które dotyczą opracowania i wdrażania innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku, w tym efektywnego wykorzystywania zasobów i optymalizacji zużycia energii – powiedział prorektor Adam Woźniak.

Pozytywny wynik badań prowadzonych w pierwszym etapie pozwoli na przystąpienie do etapu drugiego, tj. budowy instalacji do odzysku ciepła. Na potrzeby realizacji Projektu MPWiK udostępni Politechnice Warszawskiej dane niezbędne do przeprowadzenia analiz techniczno-ekonomicznych. Docelowa instalacja odzysku ciepła ze ścieków będzie znajdować się na obszarze Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej- informuje warszawskie MPWiK.

Poszukiwanie nowych możliwości wykorzystywania potencjału energetycznego ścieków wpisuje się w strategiczną dla Wodociągów Warszawskich politykę zmierzania ku gospodarce obiegu zamkniętego i neutralności klimatycznej. Spółka realizuje tę politykę m.in poprzez produkcję energii własnej w procesach przetwarzania osadów ściekowych i wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Pozwala to w jednej czwartej zaspokajać potrzeby energetyczne spółki ze źródeł odnawialnych. Wodociągowcy stale powiększają także flotę pojazdów zero- i niskoemisyjnych.

 

Źródło: Wodociągi Warszawskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 17 lipca 2023 19:04
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Marynarze z Wodociągów W…

    W trosce o wodę w stolicy

    Goleniów: trwa akcja pro…

    Pracownicy żądają podwyżek płac i urealnienia taryf, które od 2021 "są zamrożone" pr…

    „Kocham Warszawę - łapię…

    Edukacja i inwestycję w retencje

    Czystsze wody, powietrze…

    Komisja Europejska opracowała plan