Inne

Wodociągi Warszawskie szykują się koniec zimy

Marcin Simiński Dodany dnia: 5 marca 2023 19:30

Jednostki pływające należące go Wodociągów Warszawskich szykują się do nowego sezonu. Mają one kluczową rolę w utrzymaniu właściwego stanu Wisły.

We flocie  Wodociągów Warszawskich jest 29 jednostek pływających.  Wśród nich kluczową rolę w utrzymaniu właściwego stanu dna Wisły odgrywają spulchniacze hydrauliczne, czyli Chude Wojtki II i III, a także pogłębiarki: Sawa oraz ZRS-T. We flocie są także m.in. kotwiarki, czyli Klenie, łodzie motorowe czy holownik Kasia.

„Wraz z nadchodzącą wiosną na terenie Stacji Pomp Rzecznych przy ul. Czerniakowskiej trwają intensywne prace związane z przygotowaniem jednostek pływających do rozpoczynającego się sezonu.  Prowadzone są  przeglądy, wymieniane i naprawiane elementy wyposażenia, jak olinowanie, pompy czy silniki, odświeżane malowanie”- informują Wodociągi Warszawskie.

Większość przygotowań jest na finiszu. Jednak nie dla wszystkich jednostek zima była czasem odpoczynku. Na przykład jeden z Chudych Wojtków pracował także w tych zimowych miesiącach, kiedy temperatura pozwalała na jego eksploatację.

W trakcie sezonu 2022 pracownicy Oddziału Eksploatacji Ujęć Wody i Obiektów Pływających przy pomocy spulchniaczy oraz pogłębiarek wymienili ok. 720 m drenów – perforowanych rur, przy pomocy których ujmowana jest woda spod dna Wisły.  W związku z suszą hydrologiczną marynarze przeprowadzili także wielokrotne płukanie dna Wisły na całym obszarze ujęć infiltracyjnych. To jedno z najważniejszych zadań, bez którego wstępny etap filtracji wody wiślanej nie byłby możliwy. Łącznie przez siedem miesięcy (kwiecień – październik) nasze kluczowe jednostki przepracowały ponad 6 tysięcy godzin.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wodociągi Warszawskie

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 5 marca 2023 19:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  W Łodzi odkryli nowe źró…

  W Łodzi odkryli nowe źródełko

  Zrealizowali cześć proje…

  Pomorskie: nowa przepompownia ścieków w Tuchomiu

  Spektakularna awaria hyd…

  Spektakularna awaria hydrantu w Kościanie

  Dziesięć zbiorników na w…

  W Białymstoku retencjonują deszczówkę