Jak zapowiedział, tak zrobił. Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski realizuje dystrybucję jodku potasu w województwie podlaskim, co, jak podkreślał jest prewencyjnym działaniem w przypadku ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.
- Dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. W naszym regionie już na początku września rozpoczęliśmy składowanie tabletek jodku potasu w magazynie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - mówił na początku października podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wojewoda poinformował również, że jodek potasu za pośrednictwem powiatowych jednostek straży pożarnej trafia do gmin, skąd zostanie przekazany do ponad 400 punktów wydawania w regionie. Są to z reguły obiekty użyteczności publicznej, takie jak: szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, przychodnie czy świetlice. Na przykład Miasto Białystok przygotowało ok. 80 punktów wydawania.
- Chciałbym podkreślić, że w naszym województwie, tak jak w całym kraju, nie ma w tej chwili zagrożenia. Przygotowujemy się, aby w razie konieczności wydawanie jodku potasu było jak najszybsze - uzupełnił wojewoda.
Dodał, że zgodnie z poleceniem, gminy mają informować mieszkańców o punktach, gdzie dostępny jest jodek potasu w razie wystąpienia skażenia radiacyjnego.
- Zagrożenie jest znikome, ale będziemy spokojniejsi, mając jodek potasu, jeśli już ono się pojawi. Zaporoska elektrownia jest niemal dwukrotnie dalej niż Czarnobyl od granic Polski. (...) Stanowczo i z dużym przekonaniem odradzam przyjmowanie jodku potasu w tej chwili, wyprzedzająco, bo może to powodować duże szkody w organizmie – powiedział z kolei wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej prof. dr hab. Janusz Myśliwiec.
W dniu wczorajszym o dostarczeniu tabletek zawierających jodek potasu poinformowały Wodociągi Białostockie.
„Zgodnie z decyzją Wojewody Podlaskiego, w celu profilaktyki jodowej na wypadek zagrożenia radiacyjnego, na terenie Białegostoku przeprowadzono dystrybucję tabletek z jodkiem potasu. Nasze przedsiębiorstwo również otrzymało odpowiednią ilość tego preparatu. Powinien on być wykorzystany dopiero w momencie zagrożenia, dlatego u nas będzie to miało miejsce po stosownej informacji od właściwych organów. Opracowaniem odpowiednich wytycznych i koordynacją dystrybucji tabletek w naszej załodze zajął się p. Dariusz Pietraszewski, Specjalista w Sekcji Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Wodociągów Białostockich” – czytamy w komunikacie Wodociągów Białostockich.
Opracował: Redaktor Wodociągowiec.pl
Źródło: Wodociągi Białostockie, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku