Usuwanie skutków powodzi i zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców terenów dotkniętych przez powódź jest aktualnie priorytetowym zadaniem Wód Polskich. Ważnym elementem sprawnego przeprowadzenia procesu odbudowy jest współpraca z branżą budowlano-inżynieryjną.
Jak informują Wody Polskie, są one otwarte na dialog z firmami sektora budowlanego, inżynieryjnego i projektowego w zakresie sprawnego usuwania skutków powodzi. Priorytetem są interwencyjne naprawy i zabezpieczenie uszkodzeń przed dalszą degradacją. Następnym etapem będzie określenie skali oraz zakresu prac docelowych związanych z odbudową koryt cieków oraz towarzyszącej infrastruktury. Najważniejszym celem jest ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców, dlatego wdrażane rozwiązania muszą być jak najbardziej efektywne w tym zakresie.
Odbyło się już pierwsze spotkanie w sprawie kompleksowej współpracy na rzecz usuwania skutków powodzi. Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska oraz Prezes spółki Budimex Artur Popko omówili aktualną sytuację na terenach dotkniętych przez powódź, podejmowane działania oraz potrzeby w zakresie wykonania niezbędnych prac.
- Pracownicy Wód Polskich prowadzą pilną inwentaryzację szkód, wykonują bieżące prace zabezpieczające i kontrolują bezpieczeństwo obiektów i urządzeń hydrotechnicznych. Naprawa uszkodzonej infrastruktury, ważnej dla ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców i ich mienia, a także propozycje nowych rozwiązań przeciwpowodziowych, będą wymagały zaangażowania i doświadczenia ze strony wykonawców prac. Jesteśmy otwarci na dialog z sektorem budowlanym i inżynieryjnym. Nasze wspólne działania pozwolą w sprawny sposób przeprowadzić proces odbudowy i, co najważniejsze z punku widzenia zadań statutowych Wód Polskich, zwiększyć poziom bezpieczeństwa mieszkańców - powiedziała Prezes Joanna Kopczyńska.
W planach są kolejne spotkania z przedstawicielami firm budowlanych. Gotowość do współpracy i doświadczenie w zakresie prac hydrotechnicznych ekspertów z sektora budowlano-inżynieryjnego będzie ważnym czynnikiem dla sukcesywnej odbudowy zniszczeń oraz wdrażania rozwiązań na rzecz wzmocnienia ochrony przed powodzią.