Pozostałe

Współpraca Wodociągów Warszawskich z Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii

Szymon Różański Dodany dnia: 6 marca 2023 17:50

6.03.2023 r. Wodociągi Warszawskie zawarły z Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii im. Generała Karola Kaczkowskiego umowę o współpracy. Daje ona początek wymianie wiedzy, doświadczeń oraz materiałów badawczych do realizacji projektu badawczego w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2021-2025. Będzie też krokiem w stronę realizacji założeń nowej unijnej tzw. Dyrektywy Ściekowej.

W projekcie pn.: „Badania naukowe i ocena wpływu jakości życia na stan zdrowia, z uwzględnieniem narażenia na czynniki środowiskowe” przedmiotem badań będą próbki ścieków pobierane z systemu sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni. Wodociągi Warszawskie dostarczą je Instytutowi zgodnie z przekazanymi wytycznymi. Następnie przekazany materiał umożliwi Instytutowi realizację badań ujętych w projekcie dotyczącym ustalenia zależności pomiędzy jakością życia a stanem zdrowia.

W zamian Instytut opracuje właściwe procedury badawcze i w oparciu o nie będzie wykonywał badania próbek ścieków w takim zakresie, jaki jest przewidziany w projektowanej obecnie Dyrektywie Ściekowej. W projekcie zawarto m.in. wymóg wdrożenia przez państwa unijne monitoringu jakości ścieków pod kątem mikrozanieczyszczeń oraz parametrów zdrowia publicznego.

Efektem projektu będzie stworzenie, w oparciu o analizę ścieków, narzędzia do monitorowania rozprzestrzeniania się patogennych wirusów, szczepów bakterii lekoopornych, pasożytów oraz substancji, dla których wyznaczono limity występowania w ściekach. Monitoring będzie oparty na analizie jakościowo-ilościowej ścieków. Współpraca w ramach podpisanej umowy potrwa do grudnia 2024r.

e-mail: rzecznik@mpwik.com.pl

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 6 marca 2023 17:50
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wody opadowe i roztopowe…

  Kawa z ekspertem: wtorek 5 kwietnia 2022 roku godz. 10.00

  Wodociągi dbają, żeby ni…

  W Jaworznie szykują się na zimę

  Spektakularna awaria hyd…

  Spektakularna awaria hydrantu w Kościanie