Pozostałe

Zachodniopomorskie: podmyty w listopadzie przepust ponownie czynny

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 13 stycznia 2023 09:41

W dniu dzisiejszym Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich oddał do użytkowania odbudowany po listopadowej katastrofie budowlanej przepust na rzece w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151 między Łobzem a Węgorzynem.

„Dziś otwieramy dla kierowców drogę wojewódzką nr 151 między Łobzem, a Węgorzynem” – informuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – „W listopadzie została zniszczona, gdy przerwana została grobla na pobliskich stawach, a woda wymyła szlak. Błyskawicznie wybraliśmy wykonawcę, naszej lokalnej firmie Arbet ze Stargardu. Nowy przepust ma wyższe parametry niż dotychczasowa konstrukcja. Koszy prac wyniósł blisko 1,5 mln zł”

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku wskutek gwałtownego napływu wody podmyty został i ostatecznie zawalił się odcinek drogi wojewódzkiej nr 151 pomiędzy miejscowościami Łobez i Węgorzyno w województwie zachodniopomorskim. Wodociagowiec.pl informował o tym w artykule „Łobez: woda z przerwanego wału ochronnego doprowadziła do katastrofy

Woda nagromadziła się z pobliskiego zbiornika wodnego, gdzie doszło do przerwania wału ochronnego. Woda zalała posesje prywatne oraz wspomnianą już drogę wojewódzką, gdzie wyrządziła największe szkody.

Uwolnione wskuetk przerwania wału masy wody, nie mieszcząc sie w drogowym przepuście, przez kilka godzin przelewały sie przez nawierzchnię drogi. To doprowadziło ostatecznie do zawalenia się przepustu, a wraz znim odcinka drogi wojewódzkiej.

"Woda rozmyła przepust, gdzie przepływał strumień. Pod wpływem naporu takiej wody doszło do rozmycia. To jest wyrwa na około 8 metrów w głąb i szerokość około 10 metrów. Dalsza część tej wezbranej wody przeszła przez tereny leśne do przepustu kolejowego, a dalej do rzeki Regi – informował wówczas kpt. Grzegorz Paluch z Komendy Powiatowej PSP w Łobzie.

Dzisiaj, po ekspresowej interwencji służb drogowych droga wojewódzka ponownie została otwarta dla ruchu kołowego, a odbudowany przepust pozwala na swobodny przepływ wody małej lokalnej rzeczki.

Życzmy sobie, aby wszystkie służby zawsze interweniowały w tak błyskawiczny i efektywny sposób, jak w zachodniopomorskiem. Brawo!

 

Stan z 9 listopada 2022, po podtopieniu przepustu:

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 13 stycznia 2023 09:41
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Rozbudują oczyszczalnię …

  Wiązów: inwestycję za ponad 15,3 milionów złotych zrealizuje spółka NDI Energy

  Wielkie czyszczenie w Ka…

  Wpusty uliczne to jedno z najważniejszych i najczęściej stosowanych urządzeń kanaliz…

  Zmiany personalne we wła…

  Krzysztof Woś pełniącym obowiązki Prezesa PGW Wody Polskie

  Rzeszów: Glebex+- nowa p…

  Od osadu do nawozu