Działalność bieżąca

Zakopane: kolejna edycja konferencji "Woda, ścieki, osady"

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 października 2024 12:41

W minionym tygodniu w Zakopanem odbyła się kolejna edycja corocznej konferencji "Woda, ścieki, osady" organizowanej przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie.

Jak zawsze cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, bowiem udział w niej wzięło 200 uczestników. Podczas konferencji poruszonych zostało wiele ważnych dla branży tematów, w szczególności dotytczących finansowania inwestycji wod-kan, czy dyrektywy ds jakości wody.

Wśród gości Konferencji znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tą ostatnią instytucję reprezentował Wiceprezes Zarządu, Pan Robert Gajda, znany w środowisku wodociągowym ze swojej wcześniejszej działalności jako Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Wodociagów i Kanalizacji w Kole.

Uczestnikom zaprezentowane zostały stosowane w branży technologie, metody i strategie zarządzania stratami wody, a eksperci z wielu dziedzin pokazali praktyczne wykorzystanie przez przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne innowacyjnych rozwiązań technologicznych, chociażby z zakresu uzdatniania, dezynfekcji i dystrybucji wody, czy też odbioru i oczyszczania ścieków na przykładzie sytuacji krytycznej jaką była tegoroczna powódź. 

Wiele emocji wzbudziła dyskusja na temat planowanych zmian legislacyjnych dotyczących "1 metra wody za darmo, albo za przysłowiową złotówkę", wobec którego branża podchodzi bardzo sceptycznie. Zdecydowana większośc uczestników Konferencji była przeciwna takim zmianom przepisów i oczekiwała od branżowego przedstawiciela, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie kontynuowania rozpoczętej juz mediacji z instytucjami rządowymi zmierzającej do odstąpienia od tego pomysłu.

Na zdjęciu: dr hab. inż. Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji

Redaktor Naczelny Wodociagowiec.pl, Pan Damian Simiński zainicjował natomiast podczas debaty dyskusję na temat planowanych działań władz centralnych ukierunkowanych na wsparcie finansowe przedsiębiorstw wodno - kanalizacyjnych, których infrastruktura ucierpiała podczas powodzi - przypomnijmy część infrastruktury została trwale zniszczona, a część nadaje się do generalnego remontu. 

"Myśmy, jako przedsiębiorstwa, pomocy doraźnej Koleżeństwu z południa Polski juz udzielili. Zrobilismy to natychmiast, jak tylko potrzeba takiej pomocy została zidentyfikowana. Sam osobiście pojechałem z transportem, zorganizowanej przez pracowników Wodociągów Zachodniopomorskich, pomocy materialnej do dolnośląskiej Świerzawy - agregatów prądotwórczych, kuchenek, latarek, środków opatrunkowych, czy środków wyposażenia osobistego" - mówił Damian Simiński - "Teraz przyszła pora na pomoc systemową, to jest uruchomienia środków finansowych z budżetu centralnego, dzięki której to pomocy przedsiębiorstwa szybko odbudują uszkodzoną infrastrukturę, przynajmniej tą o uszkodzeniu której już wiedzą, gdyż gro uszkodzeń dopiero zostanie zidentyfikowana w okresie zimowym, bądź wiosną, bowiem przesiąkniete wodą grunty, naskutek ich przemieszczania, bądź osiadania pod obiektami wod-kan nawet po kilku miesiącach od powodzi mogą doprowadzić do uszkodzeń. Dlatego też niezbędna jest pomoc władz centralnych dla przedsiębiorstw, w szczególności tych małych, których zwyczajnie na inwestycje nie będzie stać, a swoją pracę muszą jednak wykonywać." 

Robert GajdaRobert Gajda, w imieniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, iz instytucja na bieżąco monitoruje sytuację i odpowiada na każdy wniosek swoich beneficjentów, w szczególności w aspekcie uzyskania efektów ekologicznych zrealizowanych z udziałem środków finansowych Funduszu inwestycji, czy też prolongat w spłacie rat pożyczkowych dla firm, które w skutek powodzi czasowo nie są w stanie realizować harmonogramów spłaty pożyczek zaciągnietych w NFOŚiGW.

"Weryfikujemy sytuację codziennie i to się dzieje niezmiennie od powzięcia wiedzy o zbliżającym się zagrożeniu powodziowym. Od początku organizowaliśmy pomoc dla przedsiębiorstw z terenów powodziowych. Pracownicy Izby na bieżąco przyjmowali zgłoszenia zarówno z prośbami o pomoc, jak i propozycjami wsparcia od firm z całej Polski, którym serdecznie z tego miejsca dziekuję za to, że wsparły swoich Kolegów i Koleżanki w tej trudnej sytuacji. Jako Izba w pewnym momencie byliśmy wodociagowym hubem kierowania pomocy powodziowej i popowodziowej." - powiedział Paweł Sikorski, Prezes Izby Gospodarczej Wodociagi Polskie - "Izba obecnie robi weryfikację zgłaszanych przez przedsiębiorstwa wodno - kanalizacyjne szkód i oczekiwań w zakresie pomocy, w tym finansowej, niezbędnej do odbudowy zniszczonej infrastruktury. W momencie pozyskania pełnej wiedzy o potrzebach inwestycyjnych, wesprzemy przedsiębiorstwa i samorządy poprzez odpowiednie działania, które wskażą instytucjom centralnym jakie kierunki działania są oczekiwane przez branżę."

Foto: własne oraz IGWP

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 28 października 2024 12:41
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Na malowidło pozyskali ś…

    Mural na oczyszczalni

    Dąbrowskie Wodociągi wyb…

    Poprawi się jakość wody

    Ważna rezolucja przyjęta…

    We wrześniu Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie strategii do....

    Kawa z ekspertem: ochron…

    Dylematy branży w pandemicznej rzeczywistości