Aktualności od 1 do 10

Zanieczyszczono rzekę Sołę

Damian Simiński Dodany dnia: 22 lutego 2021 21:53

Sprawę bada Policja  i WIOŚ

Zanieczyszczono rzekę Sołę

Do zanieczyszczenia rzeki Soły,  nieznaną oleistą substancją doszło w minioną niedzielę. Substancje w rzece wykryła Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego. O incydencie zostały powiadomione już odpowiednie instytucje. Na miejscu interweniowała Straż Pożarna i Policja. Znany jest potencjalny sprawca zanieczyszczenia.

 Tłustą oleistą plamę płynącą po górze rzeki  zauważył jeden ze strażników SSR w minioną niedzielę. Społecznicy poinformowali o incydencie w mediach społecznościowych. 

- Natychmiast zadzwoniliśmy pod numer alarmowy 112 oraz zawiadomiliśmy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Żywcu oraz użytkownika rybackiego PZW Bielsko-Biała. Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna ułożyła trzy zapory wraz z rękawami sorpcyjnymi. Niemal natychmiast na miejsce przybył kierownik nadzoru wodnego PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Żywcu wraz z współpracownikiem- relacjonują pierwsze minut i godziny zdarzenia SSR Powiatu Żywieckiego.

Jak informują dalej strażnicy na miejsce przybyli również funkcjonariusze z Policji Kryminalnej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dzięki  wysiłkowi Straży Pożarnej udało się część wpuszczonych zanieczyszczeń wyłapać. Udało się ustalić sprawcę wspomnianego skażenia, którym okazał się duży zakład produkcyjny z Żywca- informują strażnicy Straży Rybackiej. Na miejsce przybyli również funkcjonariusze z Policji Kryminalnej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Sprawa będzie więc miała swój ciąg dalszy. Sprawcy zanieczyszczenia mogą mieć poważne kłopoty. Strażnicy SSR Żywiec zapowiadają, że  poświęcą czas na poszukiwanie czy, i w jakim stopniu wspomniane skażenie miało wpływ na nasze środowisko naturalne.

Mieszkańcy piszą też w komentarzach, że w tej okolicy nie pierwszy raz dochodzi już do skażanie wód rzeki. Twierdzą, że spływają do niej zanieczyszczenia, nie z jednego zakładu, a nawet kilku.

Soła – rzeka w południowej Polsce, przepływa kolejno przez: Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały i Pogórze Śląskie i jest pierwszym dużym prawobrzeżnym dopływem Wisły. Długość 88,9 km, powierzchnia dorzecza 1,4 tys. km². Średni przepływ 18,8 m³ na sekundę, przepływ minimalny 1 m³/s, przepływ maksymalny zarejestrowany w 1958 roku w Tresnej 1382 m³/s.[potrzebny przypis] Potencjał powodziowy Soły jest bardzo poważny i zajmuje ona drugie miejsce po Dunajcu wśród karpackich dopływów Wisły- źródło Wikipedia.

Redaktor Wodociągowiec

Fot. Fb/SSR Powiatu Żywieckiego

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Damian Simiński Dodany dnia: 22 lutego 2021 21:53
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  PGW Wody Polskie versus …

  Stawki amortyzacyjne powinny być obniżane

  Kolejna inwestycja na sz…

  Wyremontują śluzę w Karwiku

  Program Ochrony Wód Mors…

  Chroń Morze - podsumowanie konsultacji

  Nowa prasa ślimakowa do…

  Prasa ślimakowa w pełni zautomatyzowana !