Materiały wod-kan

Zbiornik na wodę w technologii 3D

Marcin Simiński Dodany dnia: 18 listopada 2024 07:57

W miejscowości Barczewko, położonej w okolicach Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim, zakończono drukowanie pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną wykonanego w technologii druku 3D.

Ten innowacyjny projekt jest także pierwszym betonowym zbiornikiem na ciecze, który został wydrukowany w tej technologii w Europie i jednym z pierwszych na świecie. Inwestycja została wykonana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Obiekt został wydrukowany w ramach kontraktu “zaprojektuj i wybuduj” realizowanego dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie przez firmę rodzinną „EKO-WOD” z Kętrzyna, która była generalnym wykonawcą tej inwestycji. Wydruk zbiornika był możliwy dzięki współpracy firmy Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD, globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu. Wydrukowany obiekt stanowi przełomowy krok w automatyzacji budownictwa betonowego i zrównoważonego rozwoju.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy być pionierami w zastosowaniu tej nowoczesnej technologii w Polsce i Europie. Nasza współpraca z partnerami pokazuje, że innowacyjne podejście do budownictwa może przynieść korzyści, zarówno środowisku, jak i gospodarce. Realizacja tego projektu dowodzi, że technologia druku 3D nie tylko rewolucjonizuje branżę budowlaną, ale także wspiera zrównoważony rozwój, dzięki znacznym oszczędnościom materiałowym – powiedział Rafał Latawiec, Marketing Manager w Holcim Polska.

Zbiornik powstał z myślą o zrównoważonym rozwoju: technologia druku 3D zapewnia oszczędność materiałów na poziomie 25%, automatyzację procesu oraz znaczną redukcję czasu realizacji. Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi. W metodzie tradycyjnej szerokość ścian jest równa na dole, w środku i na górze zbiornika, pomimo że nie jest to konstrukcyjnie wymagane, gdyż ciśnienie napierającej wody jest największe tylko na dole zbiornika. Dzięki drukowaniu konstrukcji możliwe jest zastosowanie największej grubości ścian na dole i sukcesywne zmniejszanie grubości ścian wraz z wysokością. Ponadto wydruk zbiornika trwał tylko 38 godzin aktywnego drukowania zrealizowanego w ciągu 5 dni. Dzięki zastosowaniu technologii druku betonu możliwe jest dwukrotne przyspieszenie procesu realizacji ścian zbiornika.

O Holcim Polska

Holcim Polska firma członkowska Polskiego Klastra Budowlanego jest producentem innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych od fundamentów aż po dach.

Holcim Polska wdraża technologie i rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym, możliwe do zastosowania na każdym etapie życia budynku, od projektowania i budowy po naprawy oraz renowacje. Spółka oferuje m.in. niskoemisyjne cementy z rodziny ECOPlanet dla budownictwa i prefabrykacji (o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM), beton ECOPact (o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy), czy kruszywo z recyklingu ECOSource. W ofercie znajdują się również systemy podłogowe, a także rozwiązania izolacyjne przeznaczone do kompleksowej termomodernizacji.

Grupa Holcim wspiera tworzenie bardziej zrównoważonych i ekologicznych miast, powstanie inteligentnej infrastruktury i poprawę standardów życia na całym świecie. Dzięki modelowi biznesowemu opartemu na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym, firma jest światowym liderem w wykorzystaniu odpadów jako źródła energii i surowców. Holcim zatrudnia ok. 70 tys. osób w 70 krajach.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: polskiklaster.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 18 listopada 2024 07:57
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    „Niebieski korytarz” na …

    Zbudowali korytarz migracyjny

    Wieluń: podpisane porozu…

    Przedsiębiorstwo Komunalne Wieluń w programie Aktywni Błękitni

    System odzyskiwania wod…

    Na dachu nowej siedziby UMWZ będą odzyskiwać deszczówkę

    MPWiK Milanówek również …

    MPWiK Milanówek również włączyło się w akcję pomocy osobom potrzebującym z Ukrainy