Działalność bieżąca

120-lecie Bydgoskich Wodociągów i Kanalizacji

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 października 2021 10:04

120-lecie Bydgoskich Wodociągów i Kanalizacji

Jubileusz z poślizgiem…

 Z rocznym opóźnieniem  jubileusz 120-lecia obchodziły Bydgoskie Wodociągi i Kanalizacja. Była to okazja do podsumowania działalności spółki.

Przez te 120 lat, przypominają Bydgoskie Wodociągi i Kanalizacja,  sieć zarówno wodociągowa, jak i kanalizacyjna rozrosła się czterdziestu kilku km do ponad 1000 km, pola irygacyjne, które pełniły rolę pierwszej oczyszczalni ścieków bytowych zastąpiła nowoczesna Oczyszczalnia Ścieków w Fordonie, której integralną częścią jest Instalacja Termicznego Przekształcania Osadów.

„Bydgoszczanie nie muszą już martwić się niedostatkiem wody w kranach, bo otrzymują ją z dwóch źródeł. I jest to woda doskonałej jakości. Możliwe jest to dzięki modernizacji stacji uzdatniania wody na Czyżkówku, budowie stawów infiltracyjnych, które pełnią role nie tylko naturalnej infiltracji, ale również zbiorników retencyjnych, które w razie zanieczyszczenia rzeki, mogą zatrzymać wodę i podawać ją do mieszkańców jeszcze przez ok 40 dni” – informują MWiK w Bydgoszczy.

Spółka podkreśla, że efektem wieloletnich prac jest uporządkowany i kompletny system gospodarki wodno-ściekowej, doskonałej jakości woda w kranach u każdego mieszkańca, prawie 100% dostęp bydgoszczan do sieci wodociągowej i ok. 99% dostęp do sieci kanalizacyjnej.

W ostatnich latach przywróciliśmy miastu rzekę Brdę i kanał Bydgoski. Dzięki bagrowaniu z ich dna usunęliśmy ok 100 tys. m3 osadów, w tym również tych niebezpiecznych. Rzeka na nowo stała się miejscem, w którym odbywają się jedyne w kraju zawody pływackie na otwartej rzece w obrębie miasta- czytamy na stronie MWiK w Bydgoszczy.

Te wszystkie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie ogromna pomoc finansowa płynąca z Unii Europejskiej- przyznaje Spółka. W ramach dwóch projektów – Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny i Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II Bydgoskie Wodociągi otrzymały wsparcie z UE w wysokości 520 mln zł przy łącznej wartości projektów 1.041 mln zł. A to nie koniec planów inwestycyjnych. Bydgoskie Wodociągi zapowiadają, że w pierwszej kolejności zamierzają uporządkować system kanalizacji deszczowej w mieście by żadna ulewa nie była  już straszna, a zdjęcia zalanych ulic przeszły do historii.

„Będziemy też robić wszystko by łagodzić skutki zmian klimatycznych, a nasze miasto stało się „gąbką” z prawdziwego zdarzenia, która chłonie opady atmosferyczne, retencjonuje je i w odpowiednim momencie pozwala z nich korzystać”- zapewnia MWiK.

Z okazji jubileuszu istnienia bydgoskich wodociągów spółka MWiK zarządzają miejską infrastrukturą krytyczną podziękowała mieszkańcom za zaufanie i słowa wsparcia, zrozumienia.

 

Dla wszystkich ciekawych początków  wodociągów w Bydgoszczy powstał krótki film, który jest podróżą w przeszłość i pokazuje najważniejsze wydarzenia w historii Bydgoskich Wodociągów i Kanalizacji- link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=40PhPieHkm0

 

redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 5 października 2021 10:04
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Okonie „testerzy” wrócił…

  Łódź: ryby na straży czystości wody

  Do trzech razy sztuka

  Lublin: Nowe stawki od września

  Wody Polskie: stawiają b…

  Wody Polskie: stawiają bakeny na Narwi

  Szykują się zmiany w pra…

  Szykują się zmiany w prawie wodnym?