Blisko 1500 metrów kwadratowych powierzchni mają panele fotowoltaiczne montowane obecnie na terenie obiektów ZWIK w Łodzi. Nowe instalacje wytworzą energię elektryczną, która będzie zużywana wyłącznie na potrzeby własne miejskiej spółki.
Dostarczanie mieszkańcom wody, odbiór i oczyszczanie ścieków wymagają ogromnej ilości energii elektrycznej. Najwięcej prądu zużywają pompy głębinowe. Trzeba pamiętać, że Łódzka Woda Najlepsza aż w 97% pochodzi z ujęć głębinowych. Energochłonne są również pompy tłoczne, które przesyłają wodę z ujęć do sieci wodociągowej.
Dlatego właśnie ZWIK realizuje inwestycje, które obniżają koszty energii elektrycznej. Na terenie pięciu obiektów spółki montowane są panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1415 metrów kwadratowych.
„Dwie instalacje pojawiły się w Stacji Uzdatniania Wody „Dąbrowa”, również dwie w przepompowni „Telefoniczna”, po jednej w Stacji Wodociągowej „Teofilów” i „Pomorska” oraz na terenie zbiorników wody na Stokach. Panele są montowane zarówno na wolnym terenie, jak i na dachach budynków. Nowe instalacje fotowoltaiczne wytworzą energię elektryczną, która będzie zużywana na potrzeby własne ZWIK. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 074 310, 71 zł netto”- informuje ZWIK w Łodzi.
Zrealizowany projekt ma charakter pilotażowy. W przyszłości planowane są w ZWIK kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii.
„Od lat ZWIK korzysta z zielonej energii w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Działa tam elektrociepłownia, która produkuje ciepło i prąd ze spalania biogazu oraz odwodnionych osadów ściekowych. Wytwarzany w elektrociepłowni prąd pokrywa zapotrzebowanie oczyszczalni aż w 70. %, produkowane ciepło zaś zapewnia całkowitą samowystarczalność w zakresie ogrzewania wszystkich pomieszczeń w oczyszczalni, podgrzewania wody użytkowej oraz niezbędnej do procesów technologicznych” – czytamy na stronie Spółki.
Produkcja prądu i ciepła na oczyszczalni ma wpływ na obniżenie kosztów jej funkcjonowania i ochronę środowiska naturalnego. Zagospodarowywanie osadów ze ścieków na miejscu (ich fermentacja i spalanie) zmniejsza bowiem ilość wytwarzanych w GOŚ odpadów.