Zarządzanie kryzysowe

300 wodociągowców protestowało w Warszawie

Szymon Różański Dodany dnia: 6 października 2023 11:39

Około 300 przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wzięło udział w ogólnopolskim proteście przeciwko restrykcyjnej polityce taryfowej centralnego regulatora branży  PGW „Wody Polskie”.

Demonstrację zorganizował Zarząd Krajowy Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, we współpracy z działaczami organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”.

„Instytucja powołana do życia w 2018 r. uzurpuje sobie prawo do mianowania się strażnikiem obywateli, głosząc populistyczne hasła o ochronie ich budżetów domowych (…) Tymczasem, po cichutku, zezwalają na zmianę taryfy tam, gdzie wydana została polityczna zgoda i blokują tam – chodzi o duże miasta – gdzie padł polityczny rozkaz o blokadzie. To są fakty, z którymi nie da się dyskutować (…) Niedoinwestowane wodociągi ze starzejącą się infrastrukturą to bomba z opóźnionym zapłonem i przyczynek do uduszenia branży” – można przeczytać w pismach protestujących organizacji związkowych.

Podczas rozmów delegacji protestujących z władzami „Wód Polskich” zaznaczono, że w manifestacji uczestniczą nie tylko działacze związkowi, a protest nie ogranicza się do żądań płacowych. Podkreślono, że wiele przedsiębiorstw od ponad 2,5 roku nie ma zatwierdzonych wniosków taryfowych, pomimo korzystnych dla wnioskodawców rozstrzygnięć wojewódzkich sądów administracyjnych. Wśród takich przedsiębiorstw są choćby Wodociągi Białostockie, dlatego przedstawiciele tej spółki też pojechali do Warszawy, aby zademonstrować swoje niezadowolenie z polityki prowadzonej przez PGW. W proteście wzięło udział dokładnie 52 pracowników Wodociągów Białostockich.

Protestujący zwracali także uwagę na bardzo trudną sytuację ekonomiczną branży, szybko pogarszającą się wskutek niezatwierdzania nowych taryf przez regionalne zarządy gospodarki wodnej (w kontekście znaczących wzrostów kosztów energii elektrycznej, gazu, materiałów eksploatacyjnych i minimalnych wynagrodzeń). Podkreślano także spadek płac pracowników przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

„Opamiętajcie się urzędnicy Wód Polskich – pozwólcie nam godnie żyć i pracować w stabilnych i bezpiecznych warunkach” – tak kończy się odezwa Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowisk

Protest odbył się 28 września pod siedzibą Wód Polskich. Prezes PGW Wody Polskie, p. Krzysztof Woś przyjął pisemne stanowisko związkowców oraz wyraził wolę współpracy i kontynuacji rozmów ze związkami zawodowymi- relacjonują uczestniczący w proteście pracownicy Wodociągów Białostockich.

 

Źródło: Wodociągi Białostockie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 6 października 2023 11:39
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Nowy Sącz: Odbyła się ci…

  Debatowali o „Infrastrukturze Krytycznej Miast”

  Katastrofa ekologiczna n…

  Tutaj możesz na bieżąco śledzić aktualne informacje o działaniach służb i instytucji…

  Do mieszkańców popłynie …

  Zakończono budowę odcinka wodociągu DN 350 w ulicy Stary Rynek w Zawierciu

  Co nowego w dyrektywie d…

  Lista obserwacyjna substancji.