Potrzebujemy wypracowania nowych standardów, zrozumienia i racjonalnego podejścia do tematu badań wody i podejmowanych decyzji sanitarnych o jej warunkowej przydatności lub nieprzydatności do spożycia – wskazywali podczas posiedzenia Państwowej Rady Gospodarki Wodnej przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych oraz samorządów.
17 grudnia br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie odbyło się posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, w krtórym uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, samorządowcy i reprezentanci stowarzyszeń oraz spółek wodociągowych z całego kraju.
Głównym tematem obrad był projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Jednak branżowcy dyskutowali również o innych problemach, z którymi zmaga się branża. M.in. wskazywali na konieczność wprowadzenia zmian i wypracowania jednolitych zasad związanych z prowadzonymi badaniami i wydawanymi decyzjami sanitarnymi w zakresie bezpieczeństwa dostaw wody odpowiedniej jakości.
Głos praktyków przedstawił m.in. Kazimierz Góra, na co dzień prezes Zakładu Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o. w Słubicach. Wg branżowców istnieje pilna potrzeba wprowadzenia prawa do ponownej kontroli „próbek wody”. Takie stanowisko wynika z doświadczeń branży wod.-kan. i wielokrotnie powtarzających się w całej Polsce przypadków niejednoznacznych wyników badań wody, wykonywanych w tym samym czasie i tych samych punktach poboru przez służby sanitarne i niezależne akredytowane laboratoria. Wodociągowcy zwracali uwagę, że mają do czynienia z sytuacjami, w których zbyt szybkie wydawanie decyzji, bez przeprowadzania powtórnych badań wody i wprowadzanie warunkowej przydatności wody lub jej niezdatności do spożycia, nie zawsze odzwierciedla rzeczywistą jakość dostarczanej wody, wprowadza natomiast niepotrzebny chaos, przy czym zastępcze źródła dostaw wody (tzw. beczkowozy) nie zawsze spełniają swoje funkcje.
W czasie merytorycznej dyskusji wskazywano, że warto wypracować jednolite dla całego kraju standardy postępowania w takich sytuacjach, które uwzględniałyby doświadczenia branży wodociągowej i lokalnych samorządów.
Wodociągowcy z całego kraju od kilku lat zabiegają o zmiany w tym zakresie, wskazując przy tym, że zapewnienie dostaw wody najwyższej jakości i bezpieczeństwo zdrowotne odbiorców nieustannie pozostaje priorytetem w działalności spółek i przedsiębiorstw wod.-kan.