Zarządzanie kryzysowe

Może być groźnie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 kwietnia 2021 13:26

Może być groźnie

Wzrosły stany wód na rzekach

 

W ostatnich tygodniach obserwuje się wzrosty stanu wody na dopływach górnej i środkowej Wisły. Natomiast w Karpatach zgromadziła się pokrywa śnieżna miejscami sięgająca kilkudziesięciu centymetrów. Ponieważ w najbliższym czasie prognozuje się stopniowe ocieplenie i miejscowe opady deszczu, zalegający śnieg będzie się topił, zwiększając stan wody, który może dojść lokalnie do strefy stanów wysokich na początku przyszłego tygodnia. Niewykluczone miejscami przekroczenia stanów ostrzegawczych- ostrzegają Wody Polskie.

Aktualnie w dorzeczu Wisły stany wody kształtują się w strefach średnich i wysokich, lokalnie niskich. Stan wysoki występuje na Bugu, lokalnie na Małej Wiśle, Rabie, Stradomce, Nidzie, Przemszy, Koprzywiance, Pilicy, Biebrzy. W dorzeczu Odry stany wysokie zanotowano lokalnie na Osobłodze, Ślęzie, Małej Panwi, w ujściowym odcinku Odry.

 

W zlewni górnej Wisły oraz górnej i środkowej Odry stany wody układają się w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich. Obecnie następują wzrosty stanu wody, związane z występującymi od kilku dni opadami deszczu i śniegu oraz miejscami topnieniem pokrywy śnieżnej. Na stacjach wodowskazowych rzek przymorza występują wysokie stany wody, zaś na Zalewie szczecińskim stan ostrzegawczy, spowodowany silnym wiatrem północno-wschodnim, jednak od soboty poziom wody powinien spadać.

Na górnej i środkowej Wiśle stan wody może wzrosnąć do stanów wysokich, punktowo ostrzegawczych (Wisła Zawichost). Niewielki, powolny wzrost jest możliwy również na Bugu.

Wzrosty stanu wody obserwuje się również w zlewni górnej i środkowej Odry oraz na samej Odrze, głównie w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich. W kolejnych dniach możliwe są dalsze wzrosty, w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich, prawdopodobnie poniżej stanów ostrzegawczych.

W zbiornikach spora rezerwa

Wszystkie zbiorniki zarządzane przez Wody Polskie pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i mają dużą rezerwę powodziową, m.in. Jezioro Gopło na rzece Noteci posiada 94% rezerwy powodziowej, zbiornik Kuźnica Warężyńska na Przemszy – 99%, zbiornik Pogoria III na Pogorii – 78%, zbiornik Świnna Poręba na Skawie - 99%, Wióry na Świślinie – 89%, zbiornik Otmuchów na Nysie Kłodzkiej – 96%, zaś rezerwy na części zbiorników są sukcesywnie powiększane z uwagi na tworzenie letnich rezerw powodziowych.

W związku z prognozami dalszych opadów, Prezes Wód Polskich zorganizował odprawę z Dyrektorami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, poświęconą sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w poszczególnych regionach wodnych oraz podjętych działaniach zaradczych.

W Wodach Polskich na bieżąco monitorujemy sytuację hydrologiczno-meteorologiczną. Centra Ochrony Przeciwpowodziowej pozostają w gotowości, gospodarowanie wodą w zbiornikach jest dostosowywane do aktualnie panujących warunków i sytuacji- zapewniał w trakcie odprawy P. Daca, prezes Wód Polskich.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 kwietnia 2021 13:26
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Przyjemne z pożytecznym

  Gliwice: Powstanie suchy zbiornik retencyjny

  Sosnowice: 2 kilometry n…

  Koszt prac 1,7 mln zł

  Wody Polskie: przebudowa…

  Wody Polskie: przebudowa zbiornika wodnego „Ruda”

  Sukces rządowego program…

  Do NFOŚiGW wpłynęło prawie 25 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instal…