Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, niezwłocznie po ustabilizowaniu się sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej oraz przeprowadzeniu niezbędnych procedur administracyjnych Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przystąpiły do realizacji działań naprawczych na rzekach w gminie Głuchołazy na Opolszczyźnie, która bardzo poważnie ucierpiała podczas tegorocznej powodzi. Dotychczas zrealizowano szereg prac interwencyjnych i robót awaryjnych za kwotę 12 mln złotych.
Jeszcze w grudniu mają się rozpocząć kompleksowe prace związane z usuwaniem skutków powodzi na całej długości rzeki Biała Głuchołaska, czyli blisko 24 kilometrach od granicy czeskiej do ujścia do zbiornika wodnego Nysa. Warto przypomnieć, że dzięki zrealizowanej przez Wody Polskie w poprzednich latach rozbudowie infrastruktury hydrotechnicznej w Głuchołazach, fala powodziowa, która była o metr wyższa w porównaniu do tej z 1997 roku, dopiero po kilkunastu godzinach od jej nadejścia wystąpiła z koryta rzecznego.
Kompleksowe udrożnienie Białej Głuchołaskiej na kwotę 40 mln zł coraz bliżej!
Wody Polskie pozyskały decyzję o zapewnieniu finansowania na realizację zadania pod nazwą "Usunięcie lokalnych szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w km 0+000 ÷ 23+800", czyli na całej długości tej rzeki w granicach naszego kraju do ujścia do zbiornika Nysa na kwotę 40 mln zł. Zadanie to będzie realizowane po wybraniu wykonawcy na terenie miasta i gminy Głuchołazy oraz gminy Nysa w zakresie usunięcia lokalnych szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska powstałych w wyniku wrześniowej powodzi. Obejmie ono między innymi:
- odbudowę skarp koryta rzeki,
- odbudowę wału wraz z umocnieniem podstawy i skarp wału,
- przywrócenie przepustowości koryta rzeki,
- uprzątnięcie nieruchomości,
- usunięcie zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego,
- odbudowę zabudowy regulacyjnej (mury oporowe, progi wodne),
- odbudowę zniszczonej infrastruktury przeciwpowodziowej.
W trakcie opracowania jest stosowna dokumentacja, zaś planowane podpisanie umowy z wykonawcą tych robót budowlanych jest przewidywane jeszcze w tym roku. Działania te mają być realizowane niezwłocznie i zakończyć się w 2025 roku.
Usuwanie skutków tegorocznej powodzi – zadania już zakończone
Wody Polskie niemal natychmiast po unormowaniu się sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w tym regionie Opolszczyzny przystąpiły do intensywnych działań. Usuwanie skutków przejścia fali powodziowej na rzece Biała Głuchołaska rozpoczęło się już pod koniec września. Od października do listopada tego roku, w gminie Głuchołazy pracował ciężki sprzęt wraz operatorami, tj.: koparki, wozidła, samochody ciężarowe, pracownicy firmy wykonawczej, inżynierowie oraz kilkunastu operatorów ciężkiego sprzętu. Działania te były wspierane przez specjalistów Wód Polskich z Zarządu Zlewni w Nysie. Dodatkowo w akcję włączona była koparko-ładowarka znajdująca się w zasobach Zarządu Zlewni w Nysie. Dzięki temu już udało się zakończyć 6 dużych zadań na kwotę 12 mln złotych. Obecnie trwa przegrupowanie ciężkiego sprzętu wynikające z przygotowania do realizacji kolejnego zadania.
Do połowy listopada 2024 roku Wody Polskie RZGW we Wrocławiu zrealizowały następujące roboty na rzece Biała Głuchołaska w ramach popowodziowych prac interwencyjnych:
- Jaz w Głuchołazach – zabudowa wyrwy i rozmycia przy jazie wraz z odbudową umocnienia stokowego i umocnienia brzegu poniżej i powyżej jazu, usunięcie odsypisk w rejonie stadionu,
- Głuchołazy/Bodzanów - odtworzenie terenu zawala w celu umożliwienia odbudowy kolektora sanitarnego oraz odbudowy linii napowietrznej,
- Głuchołazy - ulica Jana Pawła II – zabudowa wyrw, usunięcie ścianek szczelnych,
- Przełęk - usunięcie zatoru,
- Nowy Świętów - zabudowa wyrwy wraz z umocnieniem,
- Polski Świętów – zabudowa wyrwy, odbudowa brzegu lewego wraz umocnieniem z planowanym terminem zakończenia w grudniu.
Usuwanie skutków tegorocznej powodzi – zadania w realizacji
Równolegle realizowane są zadania na dopływach rzeki Biała Głuchołaska, polegające na:
- odtworzeniu koryta Bodzanowskiego Potoku na odcinku 200 metrów w km 2+900 do 5+600,
- zabezpieczeniu kolektora w miejscowości Nowy Świętów,
- udrożnieniu ujścia potoku Głuchołaski (Starynka).
Wody Polskie sukcesywnie usuwają skutki tegorocznej powodzi na terenach dotkniętych żywiołem. Do połowy listopada zrealizowano już 102 priorytetowe zadania. Pilna realizacja prac interwencyjnych pozwala zmniejszyć zagrożenie powodziowe i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. W ramach postępującej inwentaryzacji szkód, zakres prac jest stale rozszerzany. Jeszcze przed końcem roku planowane jest zakończenie łącznie około 270 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi. Więcej informacji w komunikacie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/stop-powodzi-wody-polskie-zakonczyly-ponad-100-zadan-interwencyjnych-na-terenach-dotknietych-przez-powodz