Ekspolatacja systemów wodnych Uzdatnianie i dystrybucja wody

Rzeszów: MPWiK wybuduje wodociąg do osiedla Budziwój

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 maja 2021 19:27

Rzeszów: MPWiK wybuduje wodociąg do osiedla Budziwój

Nowe ujęcie zapewni ciągłość dostaw

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozwija sieć na terenach, które niedawno zostały włączone w granice miasta. Mieszkańcy ulicy Podleśnej na osiedlu Budziwój będą mieli w kranach wodę pochodzącą z ujęcia, którego budowę rozpoczął MPWiK.

Jak wyjaśnia MPWiK w Rzeszowie, dotychczas część mieszkańców Budziwoja korzysta z wody dostarczanej wodociągami z Tyczyna. Część jednak czerpie wodę ze studni głębinowych.  Tak jest także przy ulicy Podleśnej. Zdarzają się kłopoty z dostawami wody, ale niebawem to się zmieni. 

- Zdarzało się, że dość często były kłopoty z dostawami wody do wszystkich odbiorców. Zdarzały się przerwy - mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Oczekiwania mieszkańców były jednoznaczne - chcieli by dostawami wody dla osiedla zajął się MPWiK. I dlatego ju 24 marca 2021 roku rozpoczęły się prace przy budowie nowego ujęcia wody przy ulicy Podleśnej w Rzeszowie na osiedlu Budziwój. Wykonawcą inwetycji jest firma Polskie Centrum Wody z Jasła.

Ujęcie będzie pobierało wodę ze studni głębinowych. Grzegorz Liszcz tłumaczy: - Wodę z dwóch studni. Z badań wynika, że pierwsza ma wydajność czterech metrów sześciennych na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę.

Woda będzie magazynowana w dwóch zbiornikach o łącznej pojemności 26 metrów sześciennych. 

- Taki układ zapewni ciągłość dostaw. Pojemność zbiorników jest dostosowana do zapotrzebowania okolicznych mieszkańców. - Zakładamy jednak, że osiedle będzie się rozbudowywać i dlatego przewidzieliśmy także możliwość rozbudowy zbiorników gdyby wzrosło zapotrzebowanie  - wyjaśnia Grzegorz Liszcz.

Woda ze źródeł głębinowych przy ulicy Podleśniej była badana i obecnie nie wymaga uzdatniania. Zakładane są jedynie drobne, wręcz kosmetyczne, działania. W razie gdyby wystąpiła taka potrzeba woda może być dochlorowywana.

Koszt budowy ujęcia to około milion złotych. Planowany termin zakończenia budowy to 16 września 2021 roku.

MPWiK planuje już kolejne działania. Po uzyskaniu źródła wody czyli po wybudowaniu ujęcia firma wystąpi o zezwolenie na budowę nowej sieci wodociągowej i ogłosi przetarg na budowę.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWiK Rzeszów

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 maja 2021 19:27
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Modernizacja elektrowni …

  Wyłonili już inżyniera kontraktu

  We flocie 26 jednostek

  Lodołamacze w gotowości!

  Puławy: Koniec montażu z…

  Od teraz zagospodarują każdą kroplę

  Czyszczą kanały w Łodzi

  250 kilometrów „ceglanego miasta”