Inne

Kolejna zatruta rzeka?

Marcin Simiński Dodany dnia: 17 kwietnia 2023 07:34

W rejonie przystani na zbiorniku Czernica w powiecie wrocławskim znaleziono śnięte ryby. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że wykluczono z przyczyn metale ciężkie.

Do zdarzenia doszło 13 kwietnia, w miniony piątek.  Po otrzymaniu informacji, pracownicy Wód Polskich - Nadzoru Wodnego we Wrocławiu natychmiast udali się na miejsce zgłoszenia.

„Znaleziono ok. 60 sztuk martwych ryb, które zostały wyłowione przez zarządcę terenu. Na miejscu byli także przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy wspólnie z pracownikami PGW Wody Polskie skontrolowali teren. Pracownicy WIOŚ dokonali sondowania wody i pobrali próbki do późniejszej laboratoryjnej analizy” – brzmiał wydany tego samego dnia komunikat Wód Polskich.

Po przebadaniu pobranych próbek wody wykluczono wstępnie wystąpienie w wodzie metali ciężkich.

„Od teraz miejsca poboru dodatkowo włączono do prowadzonego monitoringu interwencyjnego. Śnięte ryby zostały przekazane do badań w celu wykrycia przyczyn ich śnięcia. Wstępnie wykluczono metale ciężkie" - czytamy w komunikacie wydanym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Dyrektor RZGW we Wrocławiu Dariusz Karkos przekazał informacje, że liczba śniętych ryb na zbiorniku nie zwiększyła się, a miejsce zdarzenia zostało uprzątnięte. Pracownicy Wód Polskich pozostają w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, w tym WIOŚ. Ponadto na całej długości rzeki Odry prowadzony jest stały monitoring.

Łącznie  z wody w zbiorniku Czernica wyłowiono ok. 100 kg śniętych ryb. Przyczyna padnięcia zwierząt ma być przedmiotem dalszych badan.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 17 kwietnia 2023 07:34
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Doroczny ranking firm wo…

  ZWiK Szczecin w krajowej czołówce

  Kraków: zielona energia …

  Prace idą pełną parą

  SILESIALAB 2021

  Dębickie Laboratorium z wysoką oceną

  Walne w IGWP

  Rada i Prezes z absolutorium