Inwestycje

Koniec przebudowy wałów na Odrze i Czarnej Strudze

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 grudnia 2023 21:52

Rozbudowane wały przeciwpowodziowe Odry i Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli w województwie lubuskim już służą mieszkańcom.

Z okazji zakończenia inwestycji, w dniu 24.11.2023 roku odbył się briefing prasowy połączony ze zwiedzaniem nowej przepompowni na Czarnej Strudze. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu RP, Wód Polskich, władz samorządowych, Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wykonawcy inwestycji.

- Jesteśmy po 26 latach od wielkiej wody, Powodzi Tysiąclecia, która nawiedziła m.in. dorzecze Odry. Nowa Sól, jako miasto leżące bezpośrednio nad rzeką, również zostało dotknięte. Mieliśmy zalane tereny przez brak rozbudowanej infrastruktury hydrotechnicznej. Od tego czasu w całym regionie dużo się zmieniło. Po pierwsze ulepszyliśmy swoją infrastrukturę hydrotechniczną. To są nowe odcinki wałów, nowe pompownie, regulacje w dolinie rzecznej. Drugim aspektem jest cel społeczny. Zrobiliśmy wszystko, żeby mieszkańcy byli zadowoleni i mieli jak mniejsze utrudnienia przy realizacji i dostali coś w zamian po tej inwestycji – powiedział Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, PGW Wody Polskie.

Przeprowadzona przez Wody Polskie inwestycja wzmacnia ochronę przed powodzią ponad 43 tysięcy mieszkańców regionu oraz ich mienia i lokalnej infrastruktury na obszarze 22 kilometrów kwadratowych. W tym roku zakończono też rozbudowę wałów Odry w rejonie miejscowości Wężyska i Chlebowo, poniżej Krosna Odrzańskiego, gdzie zabezpieczono blisko 3 tysiące ludzi.

Celem projektu było zabezpieczenie obszarów położonych wzdłuż doliny Odry, ze szczególnym uwzględnieniem Nowej Soli. Na długości 1,7 kilometra na lewym brzegu Odry, powyżej ujścia Czarnej Strugi, powstał nowy wał. Rozbudowano również 1,2 kilometra istniejącego wału Odry. Obwałowania Czarnej Strugi rozbudowano zaś na długości ponad 7,5 kilometrów, gdzie przebudowę przeszły również przepusty i przejazdy wałowe. W dolnym biegu wybudowano wał przegradzający dolinę z nowoczesną śluzą wałową i przepompownią z 4 agregatami pompowymi o łącznej wydajności 10 m3/s, odprowadzającą wody ze zlewni Czarnej Strugi w okresie wystąpienia wysokich stanów wód w Odrze.

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 3 grudnia 2023 21:52
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Powstaje turbozespół par…

  Grudziądz: budują magistralę do elektrowni

  Chrzanów: wybudują „pływ…

  Wodociągi Chrzanowskie wykonują innowacyjny krok do samowystarczalności energetycznej

  Czy grożą nam potężne ka…

  Zastrzeżenia zgłosiła Komisja Europejska

  Wodociągi Chrzanowskie: …

  Wodociągi Chrzanowskie: budowa kanalizacji sanitarnej