Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Krakowie wydłuża proces konsultacji społecznych projektu pn. „Bezpieczna Wisła”. Konsultacje rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 17 stycznia 2025 r. W tym czasie zaplanowano pięć spotkań ze społecznościami z zagrożonych terenów, w tym dwa z mieszkańcami gminy Szczurowa.
Wśród planowanych działań jest m.in. budowa dwóch polderów: Koszyce/Szczurowa oraz Przykop. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe około 140 tys. osób. Do rozmowy z ekspertami o propozycji działań zaproszeni są wszyscy mieszkańcy z regionu tzw. Wisły Sandomierskiej.
– Przedstawiamy projekt Programu, który jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Rozmawiajmy i wspólnie budujmy bezpieczną przyszłość. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom społeczności gminy Szczurowa i wydłużyliśmy proces konsultacji do 17 stycznia 2025 r. Zorganizowaliśmy dla nich także dodatkowe spotkanie 14 stycznia 2025 r. – mówi Dyrektor Wojciech Kozak z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Krakowie. Przedłużony termin oznacza także możliwość składania wniosków i uwag do 17 stycznia 2025 r.
Podczas trwania konsultacji społecznych Wody Polskie w Krakowie zapraszają na 5 spotkań konsultacyjnych, w następujących terminach i lokalizacjach:
- 9 grudnia 2024 r. w Hotelu Basztowym w Sandomierzu, o godz. 10.00
- 10 grudnia 2024 r. w Sali Tańca w Szczurowej, o godz.: 16:00
- 11 grudnia 2024 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Koszycach, o godz.: 16:00
- 12 grudnia 2024 r. w Budynku Wiejskim w Przykopie, gmina Padew Narodowa, o godz.: 16:00
- 14 stycznia 2025 r. w Sali Tańca w Szczurowej, o godz.: 16:00
Podczas konsultacji zarówno projekt Programu, jak również opracowana dla niego Prognoza oddziaływania na środowisko wraz z formularzem zgłaszania uwag zostaną 29 listopada udostępnione na www.bezpiecznawisla.pl/konsultacje oraz w siedzibach: RZGW w Krakowie oraz RZGW w Rzeszowie.
Wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w spotkaniach konsultacyjnych oraz zapoznać się z dokumentacją, a także będą mieli możliwość składania uwag i wniosków drogą elektroniczną, pocztową lub osobiście w miejscu wyłożenia projektu Programu czyli w siedzibach: RZGW w Krakowie oraz RZGW w Rzeszowie.
Projekt „Bezpieczna Wisła” występuje w oficjalnych dokumentach pod pełną nazwą „Program działań retencyjnych stanowiącego element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”.
Źródło: PGW Wody Polskie