Oczyszczanie ścieków

Kraków: zielona energia w oczyszczalni ścieków Płaszów

ŁUKASZ SZELĄG Dodany dnia: 4 czerwca 2023 20:04

W największym krakowskim Zakładzie Oczyszczania Ścieków Płaszów zostanie przebudowana instalacja biogazu do zasilania istniejących oraz planowanych modułów kogeneracyjnych. Prace już trwają- informują Wodociągi Miasta Krakowa.

W ramach inwestycji dobudowane zostaną dwa moduły kogeneracyjne, każdy o mocy elektrycznej ok. 800 kW, z niskoemisyjnymi silnikami spalającymi biogaz, które zwiększą możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Nowe agregaty prądotwórcze zostaną wyposażone w przyłącza biogazu i gazu ziemnego. W dwóch budynkach oczyszczalni, które są już podłączone do sieci (budynek socjalny z dyspozytornią oraz budynek warsztatów), zostanie rozbudowana instalacja wewnętrzna, umożliwiająca wykorzystanie ciepła do produkcji ciepłej wody, co zmniejszy zużycie energii elektrycznej. Co więcej, planowana sieć cieplna korzystająca z ciepła z kogeneracji zostanie włączona do istniejącej instalacji, a część pochodzącego ze spalarni osadów ciepła odpadowego, będzie wykorzystana do celów grzewczych. Zostanie także przeprowadzona modernizacja układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca wybranych urządzeń będzie możliwa bez zasilania z zewnątrz. Realizowany projekt jest wielowątkowym podejściem do gospodarki energetycznej na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów. Optymalizuje wytwarzanie, magazynowanie i zagospodarowanie biogazu oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła.

„Prace na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów ruszyły już pełną parą. Wykonano rozbiórkę jednego z dwóch wysłużonych, cylindrycznych zbiorników biogazu. Na jego miejsce pojawi się zbiornik sferyczny o większej pojemności pozwalający na efektywniejsze wykorzystanie gromadzonego w nim biogazu. Po uruchomieniu pierwszego zbiornika, wymieniony zostanie drugi, by zachowana została ciągłość produkcji biogazu. Powstały już fundamenty pod instalację odbioru ciepła odpadowego ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, a także fundamenty pod stację transformatorową”- informują Wodociągi Miasta Krakowa.

Rozpoczęły się prace związane z przystosowaniem starych fundamentów zbiornika do wymagań technologicznych nowego, prowadzone są roboty ziemne i wykonywane fundamenty pod wentylator powietrza i przepustnicę dla zbiornika biogazu, a także pod agregaty kogeneracyjne. Trwają prace związane z modernizacją instalacji międzyobiektowych: elektrycznej, biogazu i gazu ziemnego. Równolegle trwa budowa nowej instalacji ciepłowniczej.

Całkowity koszt projektu to 17 935 245,00 zł, z czego kwota uzyskanego dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego wynosi 6 561 675,00 zł. Realizacja projektu przyczyni się m.in. do poprawy efektywności energetycznej miejskich systemów ciepłowniczych i ograniczenia „niskiej emisji”.

Źródło: Wodociągi Miasta Krakowa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

ŁUKASZ SZELĄG Dodany dnia: 4 czerwca 2023 20:04
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Skarszewy: 11 metrowy zb…

    Nowy pojazd asenizacyjny w GWiK w Skarszewach

    Uchronić Kanał Elbląski …

    Wody Polskie i Gm. Rychlik podpisały list intencyjny

    Poznaj tłocznie ścieków

    Hydraulika pomp i jej sprawność

    GWiK Goleniów wzywa Prok…

    Czy Prokuratura weźmie udział w procesie skrócenia okresu obowiązywania taryf?