Ekspolatacja systemów wodnych

ŁÓDŹ: Zdrój uliczny uratowany

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 maja 2021 19:46

ŁÓDŹ: Zdrój uliczny uratowany

Woda ze studni już bezpieczna

Łodzianie znowu mogą korzystać z ujęcia głębinowego na ulicy Wycieczkowej. Pracownikom ZWIK udało się oczyścić wodę w tej publicznej studni- poinformował łódzki Urząd Miejski.

Pracownikom ZWIK udało się uratować przed likwidacją popularny wśród mieszkańców Łodzi zdrój wody pitnej przy ulicy Wycieczkowej. Przypomnijmy, że doszło tam tam do zanieczyszczenia wody substancją chemiczną- pisaliśmy o tym kilka dni temu.

-  Niewykluczone, że ktoś wylał ją do gruntu przy studni doprowadzając do skażenia warstwy wodonośnej. Ujęcie przy ulicy Wycieczkowej jest jednym z trzech w Łodzi, z których mieszkańcy mogą czerpać wodę pitną bezpośrednio ze studni głębinowej- informował wówczas łódzki ZWIK.

Pracownicy ZWIK przez kilka dni usuwali ze studni zanieczyszczoną wodę. Co jakiś czas pobierano próbki wody do badań laboratoryjnych. Wyniki badań pokazują, że w trakcie zrzutu wody z ujęcia poziom szkodliwej substancji w warstwie wodonośnej systematycznie spadał. Ostanie badania wykonane w tym tygodniu potwierdziły czystość wody. ZWIK poniósł znaczne koszty ratowania ujęcia. Zanieczyszczoną wodę trzeba było gromadzić w zbiornikach i wywozić  do punku utylizacji. Kosztowne też były badania wody.

ZWIK apeluje do mieszkańców o ochronę zdroju przy Wycieczkowej. Jeśli nadal chcemy pić z niego wodę bogatą w cenne dla człowieka minerały, to wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo  ujęcia. Nie myjmy na pobliskim parkingu samochodów, nie stawiajmy tam pojazdów,z których wycieka olej. Nie wylewajmy przy studni żadnych płynów, nie myjmy, nie płuczmy wodą brudnych pojemników, kanistrów czy zbiorników. W przypadku zauważenia osób, które wylewają przy zdroju nieznanego pochodzenia substancję prosimy o informowanie o tym służb miejskich, w tym pogotowia wodociągowego ZWIK pod numerem telefonu 994. Apelujemy też do okolicznych mieszańców o ścisłe przestrzeganie zasad korzystania z bezodpływowych zbiorników na ścieki. Tylko wspólnie możemy ochronić ujęcie na Wycieczkowej. Niech służy zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom. Niech łodzianie, którzy spacerują, biegają czy jeżdżą rowerami po Lesie Łagiewnickim zawsze mają możliwość napicia się wody, zarówno ze studni na Wycieczkowej, jak i z ujęcia przy klasztorze w Łagiewnikach.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK Łódź, UM Łódź

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 maja 2021 19:46
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Do sprawdzenia 20 tysięc…

  Wody Polskie: Ruszyły kontrole wylotów ściekowych

  Szczecin: ZWiK wyproduku…

  Na oczyszczalni ścieków „Pomorzany” zwiększy się ilość biogazu z osadów ściekowych

  MPWiK Warszawa oraz Veol…

  Warszawa: odzysk ciepła z instalacji i sieci kanalizacyjnej

  „Miasto-Woda – Jakość Ży…

  Międzynarodowy kongres we Wrocławiu