Wnioski taryfowe

Lublin: Nowe stawki od września

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 sierpnia 2021 20:33

Do trzech razy sztuka

Lublin: Nowe stawki od września

W Lublinie zakończono półroczny proces taryfikacji. MPWiK Lublin początkowo proponował podwyżkę taryf za wodę o 26% oraz podwyżkę opłat za odprowadzanie ścieków o 17%. Dwukrotnie Wody Polskie wniosek odrzucały. Ostatecznie Spółka z Lublina obniżyła zredukowała podwyżki.

 Dzięki negocjacjom, MPWiK w trzecim wniosku zredukował podwyżki cen do poziomu 13% za wodę i 8% za ścieki, i to zostało zatwierdzone przez Wody Polskie.  Zaproponowane ceny to: 3,89 zł netto za wodę i 5,20 zł netto za scieki. W związku z tym, obecnie wzrost kosztów za wodę i ścieki wyniesie łącznie 84 grosze netto, co dla 4-osobowej rodziny oznacza wzrost kosztów o 10,08 zł netto czyli 10,88 zł brutto.

Co budziło wątpliwości?

Wątpliwości Wód Polskich wzbudziła wysokość wypłacanych przez spółki wod-kan dywidend miastom. Lublin obok Wrocławia, Gdańska i Bielska -Białej jest miastem, któremu MPWiK wypłacił najwyższą kwotę. W latach 2015 – 2019 spółka przekazała miastu prawie 35 mln złotych dywidendy, ponadto corocznie MPWiK płaci miastu 17 mln złotych podatku od nieruchomości. Natomiast kwota zysku wypracowanego przez spółkę w latach 2015 – 2019 wyniosła 51 mln zł. I właśnie ten element, tłumaczy Państwowe Gospodarstwo miało wpływ na dwukrotne odrzucenie wniosku taryfowego złożonego przez spółkę wodną z Lublina.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 11 sierpnia 2021 20:33
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wymiana zwiększy niezawo…

  Rekuperatory pozwalają na odzyskiwanie ciepła z procesu spalania.

  Na Wyspie Spichrzów inwe…

  Prace będą realizowane metodą mikrotunelingu

  Wrze na linii Wody Polsk…

  Prezes Wód Polskich Przemysław Daca​: Zgodnie z naszymi ostrzeżeniami podziemny ruro…

  Ułożyli sieć, teraz odtw…

  Wodociągi Jaworzno -inwestycje