Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

MiG Trzcianka remontuje najstarsze odcinki kanalizacji sanitarnej sieci w mieście

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 24 sierpnia 2022 07:26

Od kilku dni w Trzciance trwają prace renowacyjne sieci kanalizacji ogólnospławnej. Inwestycja ma ogromne znaczenie techniczne, ekologiczne i ekonomiczne, stając się największym tego typu przedsięwzięciem w historii Trzcianki.

Jak informuje Miasto i Gmina Trzcianka pracami objęto najstarsze odcinki instalacji, zlokalizowane w pasie dróg wojewódzkich, tworzących komunikacyjny kręgosłup miasta.

 Licząca ponad 90 lat sieć, zdołała się nie tylko zestarzeć, ale przede wszystkim utraciła wiele ze swoich podstawowych właściwości eksploatacyjnych. Powstały liczne pęknięcia, nieszczelności, owalizacje oraz na wielu odcinkach znaczna korozja powierzchni.  Sprzyja to występowaniu zjawiska infiltracji wód gruntowych do instalacji i eksfiltracji ścieków do gruntu. Tym samym następuje wtórne zanieczyszczenie gruntu oraz zaburzenie struktury ścieków. Ponadto w znacznej części do oczyszczalni przepompowywana jest czysta woda, dodatkowo obciążając urządzenia bez uzyskiwania oczekiwanego efektu ekologicznego.

- Renowacja sieci w pierwszej kolejności je uszczelni, w drugiej wyeliminuje wspomniane zjawiska infiltracji i eksfiltracji, w trzeciej zaś - przedłuży ich żywotność o przynajmniej 30 lat, bez konieczności wymiany w tradycyjny sposób- informuje prezes Zakładu Inżynierii Komunalnej w Trzciance.

Stosując metodę bezwykopową, niemal w całości eliminuje się większość typowych dla tego typu inwestycji utrudnień - znacznie skraca się czas realizacji inwestycji oraz zmniejsza jej koszty.

Renowacja obejmie ok. 1800m kanalizacji ogólnospławnej, montaż ponad stu kształtek kapeluszowych łączących główną instalację z przyłączami oraz renowację kinet i podstaw studni.

Wartość inwestycji - 1.700.000,00 zł brutto. Zakończenie prac nastąpi do 15 października br.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a wartość umorzenia wyniesie 30%. 

Inwestorem jest ZAKŁAD INŻYNIERII KOMUNALNEJ sp. z o.o. w Trzciance. Prace są realizowane przez renomowane firmy: AARSLEFF sp. z o.o. z Warszawy oraz CONS CONTROL SYSTEM z Czerwieńska.

Jak zapewnia Prezes spółki Marek Kupś – realizowane są prawidłowo i bez dodatkowych utrudnień.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MiG w Trzciance

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Image placeholder
Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 24 sierpnia 2022 07:26
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  PRZETARG: Gmina Złotoryja

  Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. Przebudowa i rozbudowa sieci wo…

  Brodnica - pandemię wyko…

  Brodnica - pandemię wykorzystali na remont BOK

  Kamila Pawlak z II nagro…

  Projekt inteligentnej umywalki z sygnalizacją poziomu zużycia wody

  Szczecin: ZWiK wyproduku…

  Na oczyszczalni ścieków „Pomorzany” zwiększy się ilość biogazu z osadów ściekowych