Działalność bieżąca

Mural na 100 lat ZWiK Łódź

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 czerwca 2025 12:11

Ulica Wierzbowa w Łodzi zamienia się w galerię murali. Właśnie na tej ulicy pojawił się szósty już mural. Stworzono go z okazji setnej rocznicy powstania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Jak informuje łódzki ZWIK nowy mural na ulicy Wierzbowej dedykowany jest inżynierowi Stefanowi Skrzywanowi -  pierwszemu dyrektorowi Wydziału Kanalizacji i Wodociągów Miasta Łodzi. Był on pomysłodawcą napisu „Uśmiechnij się”, który kazał umieścić przy wejściu do przedwojennej siedziby ZWiK przy ulicy Narutowicza 65. Bryłę tego gmachu zaprojektował w stylu modernistycznym Wiesław Lisowski – jeden z najbardziej znanych architektów przedwojennej Łodzi. Budowę ukończono w 1929 roku.  W hallu, na wprost drzwi wejściowych, inżynier Skrzywan polecił ułożyć mozaikę złożoną z maleńkich kamiennych płytek, tworzącą napis „Uśmiechnij się”. To była jego życiowa dewiza - na kłopoty i zły nastrój najlepszym lekarstwem jest uśmiech. Tak chciał witać swoich podwładnych, którzy codziennie zmagali się z trudami budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Tak chciał witać łodzian, którzy odwiedzali siedzibę Kanalizacji i Wodociągów Miasta Łodzi.

W czasie II wojny światowej mozaika została zniszczona. Pozostały jedynie litery: „Uśmi”. Po wojnie budynek stał się własnością Uniwersytetu Łódzkiego. W 2009 roku władze ZWiK wspólnie z rektorem Uniwersytetu podjęły decyzję o jej odnowieniu. I tak znajoma inskrypcja znów wita studentów, pracowników oraz gości uczelni przypominając, że UŚMIECH JEST W ŻYCIU NAJWAŻNIEJSZY!

Nowy mural „Uśmiechnij się” na elewacji obecnej siedziby ZWiK przy ulicy Wierzbowej 52 przypomina motto inżyniera Stefana Skrzywana, wychodzi z nim „na ulicę”, do mieszkańców, sytuuje go w miejskiej przestrzeni. Mural jest wzorowany na oryginale z przedwojennej siedziby ZWiK. Obecny w tle napisu motyw graficzny pochodzi również z zabytkowej mozaiki w gmachu przy Narutowicza 65. Jubileuszowy mural wykonał łódzki artysta Tomasz Jędrczak. Dzieło prezentowane jest obok innego muralu, na którym widzimy pierwszych budowniczych łódzkich kanałów sprzed 100 lat.

Unisoft OCR 1100 x 190  rok 2023

Inżynier Stefan Skrzywan 100 lat temu podjął się bardzo trudnego zadania - ratowania Łodzi przed sanitarną katastrofą. Miasto liczące wówczas 600 tysięcy mieszkańców nie posiadało kanalizacji i wodociągów, nieczystości z fabryk i domów trafiały wprost na ulice i do lokalnych rzeczek. Brakowało wody - zarówno dla mieszkańców, jak i na potrzebny zakładów włókiennych. Dzięki determinacji Skrzywana z centrum Łodzi zniknęły cuchnące rynsztoki, udało mu się skanalizować niemal całe śródmieście Łodzi i uruchomić pierwszą mechaniczną oczyszczalnię ścieków na Lublinku, chociaż od początku borykał się z najpoważniejszą przeszkodą – brakiem środków finansowych. Nie poddawał się, zabiegał o pieniądze na budowę kanalizacji, wodociągów i wiercenie pierwszych miejskich studni głębinowych. Był człowiekiem wyjątkowym: energicznym, pracowitym, świetnie zorganizowanym i pozytywnie nastawionym do ludzi. Jego pogodny charakter, zaangażowanie w pracę na rzecz miasta i mieszkańców doceniali wszyscy jego współpracownicy.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: ZWIK w Łodzi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 23 czerwca 2025 12:11
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Wody Polskie zatwierdził…

    Warszawa: ceny za wodę i ścieki w górę

    Woda wraca do Malty

    Wybrano 4 tys. m3 mułu i mnóstwo śmieci

    Panele na Stacji

    Nowa elektrownia fotowoltaiczna w Ostrowie Wielkopolskim

    Więcej ciepła z odpadów …

    Debata w Skierniewicach