Działalność bieżąca

Niech Cię nic nie zaleje! Zaopiekuj się wodą z nieba…

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 sierpnia 2021 08:09

Kolejna ciekawa inicjatywa informacyjno - edukacyjna Wodociągów Miasta Krakowa S.A.

Niech Cię nic nie zaleje! Zaopiekuj się wodą z nieba…

Jak prowadzić prawidłową i ciekawą zarazem społeczną kampanię informacyjno - edukacyjną po raz kolejny pokazują Wodociągi Miasta Krakowa S.A. Tym razem dotyczy ona zagospodarowania wód opadowych.

Co zrobić z padającą na głowę wodą? Trzeba wiedzieć, że nielegalne odprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji, która jest przeznaczona wyłącznie dla celów sanitarnych może skończyć się sporymi problemami, i to nie tylko finansowymi. Wodociągi Miasta Krakowa S.A. sukcesywnie prowadzą w tym zakresie kontrole i oczywiście żaden ze „złapanych” nie jest dla nas powodem do satysfakcji – czytamy w materiale informacyjnym.

Dalej Spółka przypomina, „że właściciele nieruchomości powinni pamiętać o tym, że, zgodnie z regulacją zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków „zabronione jest wprowadzanie wód opadowych, gruntowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej”, deszczówki nie wolno odprowadzać do kanalizacji sanitarnej. Do tego przeznaczona jest kanalizacja deszczowa lub ogólnospławna, a każdy, kto bagatelizuje obowiązujące przepisy musi liczyć się z prawnymi konsekwencjami”.

Informacja o działaniach prewencyjnych

Wody opadowe wprowadzane do kanalizacji sanitarnej (czyli tam gdzie absolutnie ich być nie powinno) przyczyniają się nie tylko do znacznych strat finansowych, ale przede wszystkim do wszelkich uciążliwości związanych z zalewaniem domu nieczystościami. Mając na względzie wspólny interes, Wodociągi Miasta Krakowa Spółka Akcyjna będą kontynuowały na terenie miasta prace prewencyjne. W ten sposób możliwe będzie m.in. zlokalizowanie nielegalnych włączeń do systemów odprowadzających deszczówkę do kanalizacji sanitarnej – przestrzegają Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

 

Na koniec edukacja: w jaki sposób sami możemy zagospodarować deszczówkę?

Jednym z kluczowych elementów gromadzenia wód deszczowych są zbiorniki retencyjne. Wodę opadową z takich zbiorników można używać w różnych celach np. do podlewania ogródka czy mycia chodnika. Aby nie tracić cennej deszczówki, warto także pomyśleć o systemach infiltracyjnych podziemnych (studnie chłonne, skrzynki rozsączające i drenaże) oraz powierzchniowych (ogrody deszczowe, stawy hydrofitowe, wszelkie zielone i kwietne powierzchnie ogrodowe). Pamiętajmy również, że możemy pozyskać dofinansowanie do zagospodarowania wód deszczowych w ramach programu krakowskiej mikroretencji wód opadowych i roztopowych. Wodociągi Miasta Krakowa S.A. z pełnym przekonaniem zachęcają do stosowania w codziennym życiu rozwiązań wodo – racjonalnych i wodo – oszczędnych.

Źródło: www.wodociagi.krakow.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 26 sierpnia 2021 08:09
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Łódź: Trwają prace na Pl…

    Znaleziono zabytkowe studnie

    W uznaniu za oddanie spr…

    Szczecin: Andrzej Kreft patronem przeprawy na Regalicy

    Proces oczyszczania w pr…

    PWiK w Obornikach - studencka wizyta na oczyszczalni

    Trwa wielka modernizacja…

    Trwa wielka modernizacja Sitkówki w Kielcach