Inwestycje

Nietypowa operacja w Markach

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 13 kwietnia 2021 20:03

Pod ziemią - przez Piłsudskiego

Nietypowa operacja w Markach

tunel

Przed Świętami Wielkanocnymi, na terenie miejscowości Marki (okolice Warszawy)  realizowano nietypową operację, dzięki której będzie można podłączyć do kanalizacji m.in. miejskie przedszkole. Przewiercono się pod główną arterią miasta, aby położyć rury, bez koniczności rozpruwania jezdni.

Stawką na szali było podłączenie budynków znajdujących się na Strudze bezpośrednio przy głównej arterii – Przedszkola Miejskiego nr 3 „Bajkowy Świat” oraz zgromadzenia księży Michalitów. Problem w tym, że sieć kanalizacyjna znajdowała się po drugiej stronie Alei Piłsudskiego i trzeba było się w nią włączyć. Oczywiście w grę nie wchodziło rozprucie nowej nawierzchni asfaltowej obu jezdni alei, ale wyłącznie taka realizacja prac, która nie wstrzyma ruchu samochodowego- czytamy na stronie spółki Wodociąg Marecki.

Daje spółka informuje, że roboty przypominały trochę pracę kreta, ale rozłożoną na kilka etapów. Na terenie przedszkola miejskiego powstał najpierw specjalny, zabezpieczony, kilkumetrowy otwór (tzw. szyb startowy), do którego można było wprowadzić niezbędne urządzenia i materiały. Najpierw specjalna sonda przewierciła się na drugą stronę Alei Piłsudskiego (na wysokości ulic Radnej/Klonowej – gdzie można włączyć się do już wybudowanej sieci kanalizacyjnej). W ten sposób wykonawca sprawdzał, czy nie trafi na niespodziewane problemy pod trasą. Kolejnym krokiem było przewiercenie stalowej osłony pod drogą. Co ciekawe, wielkość szybu umożliwiała, aby na bieżąco dospawać w nim kolejne odcinki rur osłonowych i w ten sposób prowadzić je pod ziemią na drugą stronę ulicy. Kiedy i ta operacja się zakończyła, pozostało już ułożenie w tej stalowej osłonie rur z tworzyw sztucznych, którymi niedługo popłyną ścieki.

- Zostaliśmy jedynym przedszkolem publicznym w Markach, z którego ścieki są wywożone wozami asenizacyjnymi. Liczę na to, że w tym roku będziemy już podpięci do sieci kanalizacyjnej – mówi Agnieszka Żebrowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3.

Prace na zlecenie Wodociągu Mareckiego realizowała firma Plast-Bud. To część inwestycji związanych z trzecim etapem unijnego projektu.

- Dzięki ostatniemu wsparciu z Funduszu Spójności sieć kanalizacji sanitarnej w naszym mieście powiększy się o kolejne 15 km. Obecnie liczy ona już niemal 213 km – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor Wodociągu Mareckiego

Jak informuje spółka to nie koniec inwestycji na Alei Piłsudskiego. Miasto nie zrezygnowało bowiem z kompleksowej przebudowy tej arterii i jej adaptacji na potrzeby mareckiej społeczności. Jednym z ważnych elementów modernizacji, obok planowanych ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i stacji rowerowych, ma być podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej tych nieruchomości, które z różnych powodów jeszcze się w jej zasięgu nie znalazły. JObecnie trwają prace projektowe, realizowane na zlecenie mareckiego samorządu, a w przyszłym roku planowane są pierwsze roboty - na odcinku od ul. Legionowej do granicy miasta z gminą Radzymin.

 

Źródło: Wodociąg Marecki

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 13 kwietnia 2021 20:03
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Deszczowy ogród w Bydgos…

  Deszczowy ogród w Bydgoszczy

  Wodociągi Chrzanowskie: …

  Wodociągi Chrzanowskie: Awaria usunięta

  Woda bez zmian, ścieki t…

  Obniżenie taryfy za ścieki i pozostawienie ceny za wodę w Nowym Sączu

  Kłodawa: nowa pompy w SU…

  Kłodawa: nowa pompy w SUW i usługi dla mieszkańców