Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Ten obiekt robi wrażenie

Szymon Różański Dodany dnia: 3 września 2023 19:03

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk-Wschód, to imponujący zespół obiektów technologicznych rozmieszczonych na powierzchni 74 hektarów, czyli takiej, jak powierzchnia 10 boisk piłkarskich.

 Przepustowość projektowana oczyszczalni to 120 000 m3/dobę, czyli objętość 34 basenów olimpijskich. Dlatego trafiają do niej ścieki nie tylko od mieszkańców Gdańska, ale również od mieszkańców kilku gmin ościennych- informują Gdańskie Wodociągi. 

Dzięki odpowiednio dobranym parametrom procesu technologicznego ilość szkodliwych związków znajdujących się w ściekach jest redukowana do wartości dużo niższych niż dopuszczają to normy.

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód została wybudowana w 1976 r. jako oczyszczalnia mechaniczna. Wówczas, w efekcie jej pracy możliwa była zaledwie ok. 30% redukcja zanieczyszczeń. Oczyszczone ścieki wędrowały do przekopu Wisły – ok. 2 km od jej ujścia do Zatoki Gdańskiej. Od początku lat 90-tych obiekt przeszedł kilka poważnych modernizacji. Ostatnia miała miejsce w latach 2010 – 2012, kiedy to poprzez przebudowę obiektów biologicznego oczyszczania ścieków, zapewniono wymagany nowymi przepisami prawa efekt usuwania azotu ogólnego Nog do poziomu co najwyżej 10 mg N/dm3, wybudowano Instalację Termicznego Przekształcania Osadów ściekowych w ramach II etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego (dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) i Elektrociepłownię biogazową – bardzo innowacyjną instalację do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu (dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013).

Obecnie ilość odpadów wytwarzanych w części mechanicznej oczyszczalni (tzw. skratek i piasku) wynosi  3 tony/dzień, natomiast ilość produkowanego biogazu – 16 500 m3/dzień.

 

Źródło: Gdańskie Wodociągi

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 3 września 2023 19:03
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Zapora wyremontowana

  Bezpieczeństwo zapewnione

  Wykonują tu 39 tys. anal…

  Laboratorium Wodociągów Jaworzno otrzymało certyfikat akredytacji

  Przedwiośnie - obecna sy…

  Temperatury w normie

  Szczecin: ogromy zbiorni…

  Szczecin: ogromy zbiornik retencyjny gotowy