Działalność bieżąca

Uwaga na zmiany w progach Zamówień Publicznych

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 stycznia 2026 12:23

Z dniem 1 stycznia 2026 r. zaczęły obowiązywać nowe progi unijne w zamówieniach publicznych. Zmiana progów unijnych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz nowy średni kurs złotego w stosunku do euro zostały opublikowane obwieszczeniem z dnia 8 grudnia 2025 r., ogłoszonym na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm.).

 

Aktualne progi unijne ustalone zostały na podstawie następujących dyrektyw unijnych – Dyrektywy 2014/24/UE, Dyrektywy 2014/25/UE oraz Dyrektywy 2009/81/WE, a ich dokładne kwoty wskazane zostały w załączniku do ww. obwieszczenia. Nowe kwoty przedstawiają się następująco:

 

Zamówienia klasyczne

Roboty budowlane 5.404.000 euro 23.291.240 zł
Dostawy i usługi

 

– sektor rządowy

140.000 euro 603.400 zł
Dostawy i usługi

 

– sektor samorządowy

216.000 euro 930.960 zł
Usługi społeczne

 

i inne szczególne usługi

750.000 euro 3.232.500 zł

Zamówienia sektorowe

Roboty budowlane 5.404.000 euro 23.291.240 zł
Dostawy i usługi 432.000 euro 1.861.920 zł
Usługi społeczne

 

i inne szczególne usługi

1.000.000 euro 4.310.000 zł

Średni kurs złotego w stosunku do euro, stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów, ustalony został na podstawie kwot określonych w komunikacie Komisji Europejskiej w sprawie równowartości progów określonych w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE, 2014/24/UE oraz 2014/25/UE (Dz. Urz. UE C, C/2025/5732 z 23.10.2025) i będzie wynosił – 4,31.

Nowe progi unijne w zamówieniach publicznych i średni kurs euro będą obowiązywały przez dwa następne lata tj. przez 2026 r. i 2027 r.

Link do obwieszczenia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych:

https://www.gov.pl/web/uzp/aktualne-progi-unijne-oraz-ich-rownowartosci-w-zlotych-na-lata-2026-2027

Źródło:

Autor:

Marta Rudzka

Aplikant Radcowski

 

Foto: gov.pl

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 stycznia 2026 12:23
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Mikroinstalacja w Marysz…

    Wodociągi Leszczyńskie: kolejny krok do energetycznej niezależności

    Zrzutu kry ze Stopnia Wo…

    Kolejny zaplanowany etap działań, którego celem jest ochrona przeciwpowodziowa.

    Umowa na VI etap podpisa…

    Przebudowa prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły

    Szczecińska kranówka jak…

    Pragniemy pić wodę przyjazną dla naszego organizmu