Inwestycje

Obiekt sanitarny jako Zabytek Otwarty

Szymon Różański Dodany dnia: 1 sierpnia 2022 11:05

Przepompownia ścieków Garbary w Poznaniu była niedawno bohaterem pierwszej w tym roku odsłony wydarzenia pn. Zabytek Otwarty, organizowanego przez Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu. Zwiedzanie tego obiektu spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

I trudno się temu dziwić, podkreśla poznańska spółka Aquanet, bo budynek przepompowni jest jednym z najciekawszych obiektów inżynierii sanitarnych w Polsce. Ten neogotycki budynek powstał wraz z pierwszą w mieście oczyszczalnią. Przepompownia rozpoczęła pracę w 1909 roku. Tłoczyła ścieki rurociągiem o śr. 800 mm do nowo powstałej oczyszczalni na Szelągu (obecnie ul. Serbska).  Obiekt powstał jako trzy harmonijnie zespolone hale wraz z przylegającym do nich biurowcem. Z zewnątrz z pewnością przykuwa uwagę piękna, ceglana elewacja budynku, wewnątrz oprócz oczywiście technologicznego wyposażenia obiektu na uwagę zasługują glazurowane, zielono-kremowe kafle.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Aquanet

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 1 sierpnia 2022 11:05
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    NSA potwierdza wejście t…

    Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o. o. w Koninie wygrało proces z PGW…

    Śmieci w kanalizacji. Na…

    Łask: Oczyszczalnia ścieków po burzy

    Ważny dzień dla Jeleniej…

    Po dramatycznych wydarzeniach oczyszczalnia wraca do pełnej pracy

    MPWiK podsumowało pracę …

    407 tysięcy analiz – to robi wrażenie