inwestycje

Porozumienie w Kuźni Raciborskiej podpisane

Szymon Różański Dodany dnia: 13 lutego 2023 11:23

Śląsk. W Kuźni Raciborskiej Wody Polskie podpisały porozumienie z samorządami: Bierawy, Kuźni Raciborskiej oraz Rybnika, a także Lasami Państwowymi i Kopalnią Piasku Kotlarnia S.A. w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia. Wartość zadania szacowana jest na 180 mln zł, a jego zakończenie przewiduje się do 2029 roku.

Planowany zbiornik Kotlarnia będzie mieć około 900 ha powierzchni, a jego pojemność całkowita wyniesie 40,6 mln m3, w tym rezerwa powodziowa 24,3 mln m3. Zbiornik będzie pełnił funkcję retencyjną, przeciwdziałając skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, uwzględniając rezerwę powodziową, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań. Jego budowa może także również wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy. Zbiornik będzie rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu obszaru wokół zbiornika, teren ten stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych miejscem rekreacji i odpoczynku. Z tego tytułu niewątpliwą korzyść odniosą gminy, których atrakcyjność turystyczna wzrośnie.

W miejscu dawnej kopalni

Zbiornik Kotlarnia, który powstanie na obszarze gminy Bierawa, jest inwestycją długo oczekiwaną przez mieszkańców regionu. Pierwsze plany jego budowy sięgają początku lat 2000. Idea jego powstania wynika przede wszystkim z szerokich korzyści, jakie odniosą mieszkańcy gmin, na obszarze których zbiornik będzie oddziaływał. Powstanie zbiornika korzystnie wpłynie również na środowisko naturalne.

Planowany obiekt hydrotechniczny powstanie w dawnym wyrobisku kopalnianym w ramach rekultywacji terenu eksploatacji górniczej, co pozwala zminimalizować ingerencję w środowisko naturalne. Zbiornik powstanie na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami. Podobnie funkcjonuje inny z rezerwuarów w administracji Wód Polskich w Gliwicach – zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany Pogorią IV, który także powstał przez zalanie wodą wyrobiska piasku.

Zbiornik Kotlarnia powstanie w lokalizacji, która na skutek suszy została dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Był to największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień strawił 90,62 km² lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca. W jego wyniku życie straciło 2 ludzi.

Porozumienie w sprawie prac związanych z powstaniem zbiornika podpisano 6 lutego w Kuźni Raciborskiej.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 13 lutego 2023 11:23
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Łódź: specjalistyczny sa…

    Łódź: specjalistyczny samochód za 1,2 mln zł

    Niebeskie Źródła na Mazo…

    Pulsujące gejzery w Polsce

    Białystok: roboty w tune…

    Białostockie Wodociągi finalizują budowę magistrali wodociągowej

    Przemęckie Przedsiębiors…

    Przemęt: dofinansowanie na sieć kanalizacyjną Siekówko i wyposażenie SUW Poświętno