31 sierpnia br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydał kolejną odmowną decyzję dla złożonego przez Aquanet wniosku o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy oraz wniosku o zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki.
Aquanet starał się już trzykrotnie o skrócenie taryfy i wprowadzenie nowych cen. W związku z niezwykle trudną sytuacją oraz kolejną już odmowną decyzją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Aquanet złożył wczoraj (14.09.2023 r.) odwołanie od decyzji Regulatora do organu II instancji – Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie.
Aquanet w przedmiotowym odwołaniu podtrzymuje swoje stanowisko, które jest konsekwencją drastycznego wzrostu kosztów prowadzonej działalności, co w opinii Spółki jest całkowicie uzasadnionym argumentem za skróceniem obowiązującej taryfy. Dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 143%, a np. oprocentowanie kredytów o ponad 800%. Warto również zauważyć jak wzrosła inflacja, porównując wskaźnik inflacji z roku, w którym zaczęła obowiązywać aktualna taryfa jest to wzrost o ponad 10 punktów procentowych.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu w swojej odpowiedzi uznał argumenty przedstawione przez Aquanet za niewystarczające, by stwierdzić, że faktycznie nastąpił wzrost kosztów prowadzenia działalności przez Spółkę. Firma zapewnia, że trzeci wniosek, złożony w dniu 3 lipca br., został przygotowany zgodnie z wytycznymi wskazanymi wcześniej przez Wody Polskie. Zawierał on obszerny materiał wskazujący, jakie koszty wzrosły i jaki ma to wpływ na sytuację firmy. W opinii Aquanet - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, nie dokonał należytego rozpoznania wniosku, nie zostały zweryfikowane przedstawione argumenty, kalkulacje i materiały dowodowe, czego efektem jest lakoniczna odpowiedź ze strony Regulatora zawarta w uzasadnieniu do odmownej decyzji. Kolejną odmowę zatwierdzenia taryf przez Wody Polskie prezes spółki Aquanet uznaje za krzywdzącą i niesprawiedliwą.
„Jest mi niezmiernie przykro, ponieważ wiem, ile wysiłku włożyli nasi pracownicy w przygotowanie dokumentacji i materiałów dla Regulatora. Było to kilka tysięcy stron dokumentów, które w sposób niezwykle dokładny przedstawiły aktualną kondycję Spółki dostarczając wystarczających dowodów na potwierdzenie faktycznej sytuacji. Ostatecznie jednak, w swojej odpowiedzi Wody Polskie uznały naszą dokumentację za niewystarczającą. W naszym odczuciu jest to ocena niesprawiedliwa, nie znajdujemy podstaw dla tej decyzji, nie zgadzamy się z nią, dlatego też podejmujemy kolejne działania składając odwołanie. Tym bardziej, że wiemy, iż odmowna decyzja Regulatora odbije się negatywnie na jakości świadczonych przez nas usług, czego niestety doświadczą mieszkańcy naszej aglomeracji.” – Paweł Chudziński, Prezes Zarządu Aquanet S.A.
Spółka w ostatnim wniosku zaproponowała średni poziom podwyżki cen świadczonych usług w okresie 3 lat w wysokości 28%. W przypadku gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy miał to być wzrost: o 15,2% (w porównaniu z aktualną ceną) za dostarczanie wody oraz o 20,3 % (w porównaniu z aktualną ceną) za odbiór ścieków. Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3 m3) oznaczałby wzrost o ok. 9,98. zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca- wynika z wyliczeń Spółki.