PWiK Bolesławiec zakończyło pierwszy etap projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Wleń”, obejmujący dwa zadania: Budowę i przebudowę oczyszczalni ścieków we Wleniu oraz Przebudowę ujęcia i stacji uzdatniania wody (SUW) we Wleniu.
W chwili obecnej zakończona jest modernizacji ujęcia i SUW Wleń oraz rozpoczęto roboty budowlane na oczyszczalni ścieków.
Jak informuje Spółka, zakres robót budowlanych wykonanych na terenie SUW Wleń obejmuje wykonanie dwóch studni w obudowach naziemnych, budowę kontenerowej stacji uzdatniania wody, budowę sieci uzbrojenia terenu i elementy zagospodarowania terenu oraz montaż agregatu prądotwórczego, który jest w stanie zapewnić zasilanie pomp i instalacji SUW w przypadku przerwy w dostawie prądu.
Woda jest ujmowana w dwóch nowych studniach głębinowych za pomocą pomp zatapialnych. Studnie są zabudowane, szczelne, wyposażone w szereg czujników pomiarowych, przesyłających dane bezpośrednio do centralnego systemu monitoringu PWiK, za pośrednictwem którego można zdalnie sterować pracą pomp. Monitorowane są m. in. poziom lustra wody w studni, przepływy, stan pracy pomp, pobór prądu przez każdą z pomp, ciśnienie za każdą z pomp a nawet sygnalizacja otwarcia pokryw studziennych.
Wypompowana woda rurociągami trafia do nowej, w pełni automatycznej stacji uzdatniania. Tutaj w trybie ciągłym jest badana jakość wody pod względem odczynu pH i mętności. Są to dwa podstawowe i najszybciej wykrywalne parametry mówiące o jakości ujmowanej wody – gdyby doszło do przekroczenia wartości dopuszczalnych tych parametrów, to na ekranie w dyspozytorni PWiK pojawi się odpowiedni sygnał i wtedy, również zdalnie, zostanie uruchomiony proces uzdatniania. Woda z wleńskiego ujęcia jest tak dobrej jakości, że nie wymaga uzdatniania.
Jak zapewnia PWiK, pod względem fizykochemicznym jest ona doskonała.