inne

Rewitalizacja „Szczecińskiej Wenecji”

Marcin Simiński Dodany dnia: 15 maja 2023 16:30

Rewitalizacja „Szczecińskiej Wenecji”, w tym budowa nowej siedziby Wód Polskich - tak wynika z umowy podpisanej kilka dni temu w Szczecinie. Inwestycja o wartości ponad 40 mln zł ma być gotowa w listopadzie 2025 roku.

Na statku Sedina zacumowanym na Odrze tuż przy tzw. szczecińskiej Wenecji, Marta Kobrzyńska- Chudzik, dyrektorka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie oraz Jarosław Maślanka, dyrektor Rejonu Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex SA. podpisali umowę na przebudowę budynku przy ul. Kolumba 80 na nową siedzibę Wód Polskich.

- Rewitalizacja Szczecińskiej Wenecji to nasze honorowe zobowiązanie. To prawdziwe wodne centrum Szczecina, które powinno stać się wizytówką miasta. Dziś podpisujemy umowę na renowację budynków. Rozpoczyna się nowy czas dla tego miejsca – podkreślił Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Szczecin to takie specyficzne miejsce, gdzie przebiegają granice wód morskich i śródlądowych (...). Na wodach śródlądowych Szczecińskiego Węzła Wodnego znajdują się perły architektoniczne, które czekają na renowację. Wody Polskie nie raz udowodniły, że są skuteczne w realizacji inwestycji, dlatego jestem przekonany, że już wkrótce nasze działania przywrócą te zabytkowe miejsce mieszkańcom i turystom – powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

Zadanie obejmie działania polegające na przebudowie, nadbudowie i ewentualnej ograniczonej rozbudowie, pofabrycznego budynku biurowo-magazynowego na siedzibę PGW WP RZGW Szczecin, wraz z kompleksowym zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą zewnętrzną i wewnętrzna.

Szczecińska Wenecja jest ciekawą industrialną lokalizacją, położoną blisko centrum miasta, wzdłuż Odry. Jej historia sięga początków XIX wieku, kiedy powstała ulica Kolumba.

Marcin Simiński

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 15 maja 2023 16:30
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  ZWIK w Łodzi „zatrudnia”…

  Świecące bakterie na straży jakości wody

  W Nowym Dworze Mazowieck…

  Na budowę dostarczono zbiorniki

  Wesołych Świat

  Szcześliwego Nowego Roku 2022