Ruszają prace remontowe progu podpiętrzającego dolne stanowisko Stopnia Wodnego Włocławek. To działanie cykliczne, które wykonujemy dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz właściwego utrzymania infrastruktury hydrotechnicznej. Podczas prac będą występować czasowe wstrzymania przepływu wody realizowane do granicy przepływu biologicznego.
Stopień Wodny Włocławek oddano do eksploatacji w 1970 roku i od tego czasu pracuje on jako samodzielny obiekt hydrotechniczny na dolnej Wiśle. Prace remontowe na progu podpiętrzającym są kontynuacją działań rozpoczętych w 2023 roku. Są one konieczne ze względu na stan techniczny progu oraz realizowane zgodnie z decyzją nadzoru budowlanego. Stopień Wodny Włocławek, zmaga się z erozją dna poniżej stopnia. Aby przeciwdziałać obniżaniu się poziomu wody, w latach 1997-1999 wybudowano próg podpiętrzający. Obecnie jego stan techniczny wymaga napraw, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji. Ich celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa Stopnia.
W związku z postępującą erozją dna poniżej stopnia spowodowaną brakiem budowy kolejnego, zaplanowanego stopnia podpierającego oraz wynikającym z tego obniżaniem się poziomu wody dolnej, konieczne stało się wybudowanie progu podpiętrzającego. Próg ten, wybudowany w latach 1997-1999, poprawił warunki stateczności obiektów piętrzących Stopnia. Aktualny stan uszkodzenia progu podpiętrzającego stanowi zagrożenie dla stabilności Stopnia Wodnego Włocławek, dlatego wymagane są prace remontowe.
Wpływ prac remontowych na przepływ wody w rzece
Próg podpiętrzający jest budowlą podwodną, dlatego dla zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonych prac remontowych, konieczne są modyfikacje przepływu wody. Podczas naprawy konieczne są ograniczenia i wstrzymania przepływu max. do 4 godzin dziennie, co może prowadzić do obniżenia zwierciadła wody w strefach przybrzeżnych rzeki. Nie ma jednak technicznych możliwości prowadzenia naprawy progu całkowicie eliminujących ryzyko zaburzenia naturalnego przepływu hydrologicznego rzeki. Co ważne, nie dochodzi wówczas do całkowitego osuszenia koryta rzeki Wisły. Ograniczenia i wstrzymania przepływu wody są zależne od warunków hydrologicznych i meteorologicznych oraz od wielkości dopływów wody do stopnia. Wstrzymania przepływu nie będą realizowane w przypadku zmniejszenia się dopływu wody do zbiornika poniżej przepływu biologicznego.
Oddziaływanie prac remontowych na środowisko przyrodnicze
W ramach prowadzonych prac remontowych zaplanowaliśmy wdrożenie szeregu rozwiązań minimalizujących ich wpływ na środowisko przyrodnicze. Wykluczyliśmy działania podczas okresów rozrodu ryb oraz lęgów ptaków. Prace będzie szczegółowo monitorował zespół przyrodników, składający się z ekspertów różnych specjalności, w tym wykwalifikowanych i doświadczonych ichtiologów. Nadzór przyrodniczy wraz z pracownikami PGW Wody Polskie, po analizie m.in. warunków hydrometeorologicznych, będzie podejmował decyzję o dopuszczeniu modyfikacji przepływu, wybierając najkorzystniejsze dni dla prowadzenia prac. W trakcie prac, na bieżąco będą gromadzone informacje o zagrożeniach dla przyrody rzeki, co pozwoli na skuteczniejsze reagowanie na nie.
Prace remontowe obejmują kontynuację uzupełniania uszkodzeń w konstrukcji progu oraz wymianę okładziny progu na płyty żelbetowe. Przewidziana wymiana okładziny progu jest rozwiązaniem bardziej trwałym, które ograniczy potrzeby częstych napraw konstrukcji progu i koniecznych modyfikacji przepływem. W perspektywie długookresowej rozwiąże to istotny problem środowiskowy. Zaplanowana naprawa jest rozwiązaniem prośrodowiskowym wpisującym się w potrzeby ochrony obszarów Natura 2000 usytuowanych w biegu Wisły.
Prace remontowe dla bezpieczeństwa mieszkańców
Zaniechanie koniecznych napraw progu Stopnia Wodnego Włocławek doprowadziłoby do większych szkód – dalszego uszkadzanie progu, wymuszając konieczność realizacji szerszych prac naprawczych, tym samym tworząc ryzyko modyfikacji przepływu w większej skali. Stopień Wodny Włocławek to aktualnie samotny stopień wodny na Wiśle, a zarazem ważna budowla hydrotechniczna. Odpowiednie utrzymanie tej budowli leży w interesie społecznym, dlatego Wody Polskie jako administrator tej budowli wykonają te prace z uwzględnieniem ochrony środowiska rzeki Wisły.
Źródło: RZGW Warszawa