Laboratorium

Sądeckie Wodociągi: bezpłatne badania wody w studniach

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 10 października 2022 08:00

80 procent z pobranych próbek wody z przydomowych studni zawiera bakterie z grupy: coli, Escherichia coli i paciorkowce kałowe. Rekordzista miał w swojej prywatnej studni łącznie około 3 tysięcy jednostek bakterii. Norma to zero… Takie są wyniki badań próbek wody pobranych przez Sądeckie Wodociągi z prywatnych studni na terenie Nowego Sącza oraz sąsiednich.

Sądeckie Wodociągi po raz szósty zorganizowały akcję bezpłatnych badań wody z prywatnych studni. Przedsięwzięcie ma na celu uświadomić mieszkańcom regionu, że do zdrowego życia niezbędna jest bezpieczna i przebadana woda.

– Bakterie są niedostrzegalne gołym okiem, więc w czystej i przejrzystej – na pierwszy rzut oka – wodzie, mogą kłębić się setki, a nawet tysiące bakterii – zaznacza Grzegorz Cięciwa, z akredytowanego laboratorium Sądeckich Wodociągów. – Na przykład bakterie kałowe świadczą o długotrwałym i stałym zanieczyszczeniu przydomowej studni właśnie fekaliami. Źródłem może być na przykład nieszczelne szambo znajdujące się w pobliżu lub zanieczyszczenia związane z wcześniejszymi zrzutami ścieków do środowiska.

Obecność w przebadanych próbkach wody bakterii z grupy Escherichia coli świadczy natomiast o świeżym zabrudzeniu wody.

– Nie powinno się ani pić takiej wody, ani używać jej do celów higienicznych – dodaje Grzegorz Cięciwa. 

Problem pojawia się, kiedy te niewiadomego pochodzenia bakterie, np. z nieszczelnego szamba przedostaną się do naszej studni, a następnie naszego organizmu. Może dojść do tego podczas picia lub stosowania brudnej wody do celów higienicznych. Następstwem jest na przykład nawracające i uciążliwe zapalenie układu moczowego.

Dlatego woda przeznaczona do picia i ta używana do celów higienicznych musi spełniać restrykcyjne wymagania bakteriologiczne oraz fizykochemiczne. Musi być w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Alternatywą dla wody z przydomowej studni jest woda z sieci wodociągowej.

– Woda, która trafia do sieci Sądeckich Wodociągów jest poddawana codziennej kontroli. Próbki są badane na bieżąco. Klient może, więc być pewny jej jakości – przekonuje pracownik akredytowanego laboratorium Sądeckich Wodociągów.

W sierpniu i wrześniu tego roku Sądeckie Wodociągi przebadały bezpłatnie wodę z 30 przydomowych studni. Tylko woda w sześciu z nich nadawała się do spożycia. Łącznie w latach 2015-2022 spółka przeprowadziła 500 takich badań.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Sądeckie Wodociągi

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 10 października 2022 08:00
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Kolejna miejscowość w gm…

  Odebrano system kanalizacji sanitarnej w Ligocie Dobrodzieńskiej

  Klimat Polski 2020

  Czy będzie coraz cieplej?

  „Warszawska kranówka – u…

  Wystawa edukacyjna MPWiK

  PGW Wody Polsie podsumow…

  „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” za nami!