inwestycje

Stop powodzi w dorzeczu górnej Odry

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 lutego 2022 09:40

Stop powodzi w dorzeczu górnej Odry

Słubice i Nowa Sól: Umacniają wały

Zaawansowane prace w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły prowadzone są na Odrze, zarówno w Słubicach, jak i Nowej Soli. Pracę potrwają jeszcze ponad rok.

Sama inwestycja polega m.in. na budowie i formowaniu nowego wału okrężnego o długości ok. 6 kilometrów oraz modernizacji i wzmocnieniu istniejących już wcześniej wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry na odcinku ok. 7 kilometrów. Wszystkie główne prace w obrębie formowania nasypów nowych konstrukcji zostały już wykonane. Aktualnie odbudowywane są też koryta kanałów dwóch innych cieków - Racza Struga na długości 2 kilometrów i Czarny Kanał na długości 4 kilometrów. Modernizacja istniejącego wału rzeki ma istoty wpływ na wzmocnienie i zachowanie właściwej funkcji budowli oraz ogranicza do minimum ryzyko np. przesiąkania, czy przerwania wałów.

Na terenie inwestycji w Nowej Soli zrealizowano już roboty ziemne korpusu lewobrzeżnego wału Odry na odcinku od portu do rzeki Czarna Struga oraz korpusy wałów Czarnej Strugi - od Lubieszowa do ul. Północnej, wraz z niezbędnymi obiektami towarzyszącymi, jak wyloty sieci deszczowych, przepusty, konstrukcje żelbetowe i mury oporowe. Obecnie, jak informują Wody Polskie,  trwa rozbudowa lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego Odry w pobliżu portu, gdzie realizowane są prace okładzinowe murów oporowych i w najbliższym czasie powinno rozpocząć się układanie nawierzchni brukowej na koronie wału. Ponadto ruszyły roboty ziemne związane z nowym wałem Odry, przegradzającym dolinę Czarnej Strugi oraz obiektami przyszłej przepompowni, zlokalizowanej w tym rejonie. Jednocześnie prowadzone są roboty na budowlach Czarnej Strugi, gdzie trwa rozbudowa wałów oraz przebudowa obiektów infrastruktury na odcinku od ul. Przemysłowej do rejonu drogi ekspresowej S3. Realizowane są prace przy murach oporowych w rejonie osiedla Konstytucji oraz pomiędzy ulicą Chałubińskiego i mostem kolejowym. W trakcie jest budowa dwóch wylotów kolektorów deszczowych i dróg technicznych. Kończą się również roboty na przepuście rzeki Kożuszna i na murach oporowych w rejonie trasy S3. Głównym celem projektu jest kompleksowe zabezpieczenie obszarów położonych wzdłuż doliny Odry i wzmocnienie ochrony 43 tys. mieszkańców i lokalnej infrastruktury. Prace zakończą się w połowie 2023 roku.

Przypomnijmy, że Śląsk i Ziemia Lubuska to regiony, które dotkliwie ucierpiały podczas powodzi, zwłaszcza z 1997 roku, a także z 2010 roku. Ogromne zniszczenia, które nastąpiły po przejściu fali powodziowej wykazały konieczność pilnych prac mających na celu zabezpieczenie tych ziem przed niszczącym żywiołem.

Jak informują Wody Polskie, równocześnie trwa remont i wzmocnienie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Głuchołazach w województwie opolskim. Prace te mają potrwać do końca tego roku.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Wody Polskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 17 lutego 2022 09:40
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Modernizacja elektrowni …

    Wyłonili już inżyniera kontraktu

    Gmina Łagiewniki ogłosił…

    Przydomowe oczyszczalnie i 6 odcinków sieci

    Sporo będzie się działo …

    Warszawski piknik z okazji Święta Wody

    Jaworznicki Klaster Ener…

    Umowa podpisana, partnerem Wodociągi