Inne

Szczeciński ZWIK liderem w produkcji OZE

Szymon Różański Dodany dnia: 19 stycznia 2024 11:15

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie z roku na rok staje się coraz bardziej samowystarczalny w kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną. Już teraz połowę energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkuje sam.

Dla ZWIK zielona energia nie jest tylko hasłem reklamowym, ale realnym działaniem z wynikami.

„Nasze działania wpisują się w program Energia Miasta Szczecin, który zakłada dążenie do samodzielności energetycznej. Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2023 roku to imponujące 8 911 MWh. W 2022 roku było to  8197 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Prąd pozyskujemy ze słońca, wody i ścieków.” – informuje biuro prasowe ZWIK w Szczecinie.

Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane. Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu, aktualnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

„Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także z mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania ścieków. Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 6 miejscach: ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo, PW Zdroje i na budynku administracyjnym. 10546 elementów o łącznej powierzchni 17200 m2, czyli tyle ile wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska!”- czytamy w komunikacie Spółki.

Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany: 4 834 MWh w 2023 roku (4289 MWh w 2022 r.). Daje to samowystarczalność energetyczną na poziomie ponad 55%!

Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to blisko 750 MWh. Dzięki inwestycjom w OZE ZWIK jest jednym z krajowych liderów wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii.

 

Źródło: ZWIK Szczecin

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 19 stycznia 2024 11:15
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Więcej czasu na uchwalen…

  Nowy termin dla gmin

  W Bytowie też namawiają …

  Zdrowiej, oszczędniej i ekologicznie

  ZWIK w Łodzi

  Zdroje w Łagiewnikach znów czynne

  PRZETARG: Świdnickie PWiK

  Przetarg: Przebudowa istniejącej sieci wodociągowej azbesto - cement/żeliwo na PE me…