Ekspolatacja systemów wodnych

W Jaworznie testują innowacyjną metodę

Szymon Różański Dodany dnia: 11 grudnia 2022 21:47

9 grudnia w Jaworznie odbyło się kolejne spotkanie ekspertów i liderów europejskiego projektu LIFEPOPWAT. W jego ramach powstaje unikatowy w skali światowej system oczyszczania wód gruntowych z pestycydów.

Jak informuje UM w Jaworznie w projekcie uczestniczą naukowcy i specjaliści m.in europejskich ośrodków uniwersyteckich, m.in. Czesi, Słowacy, Duńczycy, Hiszpanie i Anglicy. Jaworzno reprezentują przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

– Problem zanieczyszczeń wód gruntowych jest coraz bardziej dojmujący i powszechny. Cieszy zatem, że to między innymi w Jaworznie powstają rozwiązania z których korzystać będą ludzie na całym świecie - powiedział na spotkaniu prezydent Jaworzna, Łukasz Kolarczyk.

Głównym działaniem Jaworzna w ramach projektu o akronimie LIFEPOWAT jest wykonanie prototypu P2 (odzwierciedlającego założenia czeskiego prototypu P1) – mokradeł przeznaczonych do uzdatniania wody zanieczyszczonej pestycydami. System mokradłowy Wetland+® powstaje na terenie działek gminnych, w rejonie tzw. Pola K, w sąsiedztwie zakładów chemicznych. Instalacja będzie ostatecznie obejmować: zbiornik wyrównawczy, zbiorniki sedymentacyjne, zbiorniki przepuszczalnej bariery reaktywnej i biosorpcji, moduł mokradła tlenowego Z1 i Z2 – poletek porośniętych roślinnością bagienną-łąkową oraz dwie studnie ujmujące odcieki zanieczyszczone HCH. Projekt jest w fazie zaawansowanej. Fazę testową zaplanowano na 2023- czytamy na stronie UM w Jaworznie.

Redaktor Wodociągowiec

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 11 grudnia 2022 21:47
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Z myślą o bezpieczeństwi…

  Zbiornik wodny w Krośnie

  Rusza proces Burmistrza …

  Zarzuty wyrządzenia spółce wodociągowej z Biskupca szkody w wielkich rozmiarach

  Wodociągi Kieleckie: ins…

  Wodociagi Kieleckie pokrywają 42 % zapotrzebowania na energię własnym prądem

  Wodociągi Kieleckie zapr…

  Poidełka już czynne, kurtyny wodne gotowe