Gmina Birawa: w wyrobisku powstanie zbiornik retencyjny
Wody Polskie RZGW w Gliwicach, gminy Bierawa i Kuźnia Raciborska, PGL Lasy Państwowe – RDLP w Katowicach, Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A. dziś w Kuźni Raciborskiej podpisały List Intencyjny dotyczący budowy zbiornika wodnego Kotlarnia. Planowany obiekt hydrotechniczny powstanie w dawnym wyrobisku kopalnianym- poinformowały Wody Polskie.
Dokument został podpisany w obecności Grzegorza Witkowskiego Wiceministra Infrastruktury oraz Przemysława Dacy Prezesa Wód Polskich.
– Ten zbiornik jest ważny dla mieszkańców regionu, oznacza też spłatę długu wobec przyrody. Inwestycja budowy zbiornika jest kluczowa dla rządu w aktywnych działaniach dla bezpieczeństwa mieszkańców Śląska. To również przykład modelowej współpracy samorządów i rządu – powiedział Wiceminister Infrastruktury Grzegorz Witkowski.
– Zbiornik w wyrobisku pokopalnianym będzie ważnym elementem przeciwpowodziowym i przeciwsuszowym, będzie także ważnym zasobem dla lasów, które na tych ziemiach są zielonymi płucami Śląska. Koszt budowy obiektu obecnie szacowany jest na 130 mln złotych – powiedział Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.
Zbiornik Kotlarnia, który powstanie na obszarze gminy Bierawa jest inwestycją długo oczekiwaną przez mieszkańców regionu. Pierwsze plany jego budowy sięgają początku lat 2000. Idea jego powstania wynika przede wszystkim z szerokich korzyści, jakie odniosą mieszkańcy gmin na obszarze których zbiornik będzie oddziaływał. Powstanie zbiornika korzystnie wpłynie również na środowisko naturalne.
Planowany obiekt hydrotechniczny powstanie w dawnym wyrobisku kopalnianym. Jest to przykład rekultywacji terenu eksploatacji górniczej – rozwiązanie to nie niesie za sobą znaczącej ingerencji w środowisko naturalne, pozwala za to na osiągnięcie licznych korzyści. Zbiornik będzie posiadał funkcję retencyjną, będzie przeciwdziałał skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, a wśród jego wielu funkcji zostanie uwzględniona rezerwa powodziowa, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań. Budowa zbiornika mokrego może także wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy. Zbiornik będzie rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców. Dzięki zagospodarowaniu obszaru wokół zbiornika, teren ten stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych miejscem rekreacji i odpoczynku. Z tego tytułu niewątpliwą korzyść odniosą gminy, których atrakcyjność wzrośnie.
W realizacji inwestycji będą uczestniczyli również włodarze gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A. Planowana Powierzchnia zbiornika wynosi ok. 900 ha. Pojemność to ok. 40 mln m3, z czego rezerwa powodziowa wynosi 24 mln m3.
Szacowany koszt budowy to ok. 130 mln zł., zgodnie ze wstępnymi założeniami (miarodajna wartość inwestycji będzie znana na podstawie dokumentacji technicznej po jej przygotowaniu). Budowa przewidziane jest w latach 2022-2027r.
Zbiornik ma powstać w lokalizacji, która został dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Był to największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień strawił 90,62 km² lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca. W jego wyniku życie straciło 2 ludzi.
Zbiornik powstanie na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami. Podobnie funkcjonuje inny z rezerwuarów w administracji Wód Polskich w Gliwicach – zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany Pogorią IV, który także powstał przez zalanie wodą wyrobiska pisaku.
Redaktor Wodociągowiec.pl