Inwestycje

Warszawa: Rusza budowa kolektora Lindego Bis

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 25 listopada 2021 08:09

Warszawa: Rusza budowa kolektora Lindego Bis

Rozpoczyna się budowa tranzytowo-retencyjnego kolektora ściekowego Lindego Bis o długości około 4 km. Inwestycja realizowana na terenie Bielan ograniczy powstawanie zalewisk i podtopień powodowanych ulewnymi deszczami- informują stołeczne wodociągi.

To jeden z trzech planowanych, kluczowych dla bezpieczeństwa miasta, ogromnych kolektorów zabezpieczających mieszkańców przed skutkami zmian klimatu – deszczów nawalnych.

Kolektor Lindego Bis będzie przejmował część ścieków i wód opadowych spływających z Bemowa i Bielan, a tym samym odciąży kanalizację funkcjonującą w tych dzielnicach. Jego trasa będzie przebiegała przez Bielany w rejonie ul. Brązowniczej oraz w ciągu ulic: Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie on połączony z istniejącym kolektorem Burakowskim

Wykonawca, konsorcjum, w skład którego wchodzą Inżynieria Rzeszów S.A. i ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Sp. z o.o. zbuduje kolektor metodą bezwykopową, co w istotny sposób ograniczy liczbę wykopów otwartych. Kolektor będzie miał długość około 4 km, średnicę 2 m, a w miejscu przejścia pod linią metra – 1,6 m. Zakończenie prac jest planowane na I połowę 2023 r.

Budowa kolektora Lindego Bis jest realizowana w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI” i jest współfinansowana ze środków unijnych. Spółka zawarła z umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa trzech największych kolektorów – Wiślanego, Lindego Bis i Mokotowskiego Bis łącznie z oddanym w ubiegłym roku zbiornikiem na ścieki i wody opadowe na terenie Zakładu „Czajka” (o poj. 80 tys. m sześc.) zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m sześc.

Realizacja tych inwestycji jest wynikiem m. in obserwacji zmian klimatycznych – pozwoli na minimalizowanie ryzyka powstawania takich zjawisk jak zalewiska i podtopienia powstające w czasie gwałtownych i obfitych opadów.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: MPWIK Warszawa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 25 listopada 2021 08:09
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  PGW Wody Polskie

  Przedsiębiorstwa złożyły 3280 wniosków taryfowych

  Edukacja na terenie Sosn…

  Edukacja na terenie Sosnowieckich Wodociągów

  Walne zgromadzenie "Wodo…

  Walne zgromadzenie "Wodociagów Polskich"

  W kranach popłynie woda …

  Świnoujście z pionierskim projektem